‘Meslektaşlarım en kısa sürede yakalayacak’

Emniyet Genel Müdürü Çalışkan; 'Belçikalı meslektaşlarımın şahsı en kısa sürede yakalayacağını ümit ediyorum'

Emniyet Genel Müdür Yürdımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Belçika mahkemesinin Fehriye Erdal’ı ve örgütünü terörist olarak kabul etmesinin emniyet teşkilatı adına olumlu bir gelişme olarak olduğunu belirterek, “Burada bir ihmal olduğunu değerlendiriyorum. Belçikalı meslektaşlarımın yine aynı şahsı en kısa sürede yakalayacağını ümit ediyorum” dedi.
Emniyet Genel Müdürlüğünde haftalık basın toplantısı düzenleyen Çalışkan, ABD Kuzey Teksas Üniversitesi’nin bu yılki ‘Topluma Hizmet Ödülü’ne bu yıl, Türk Polis Teşkilatı’nın layık görüldüğünü, ödülün 28 Nisan’da resepsiyonla emniyet genel müdürlüğü temsilcilerine takdim edileceğini açıkladı.

Emniyet genel müdürlüğünün 81 ilde yaptığı son altı yılı kapsayan töre ve namus cinayetleri profil çalışmasını açıklayan Çalışkan, 6 yılda bin 91 töre ve namus cinayetinin işlendiğini söyledi. Çalışkan, bu cinayetlerin kan davası, kız alıp verme, aile içi uyuşmazlık, cinsel taciz, yasak ilişki, tecavüz ve namus saiki ile işlendiğini belirterek, “Ülkemizde meydana gelen bu cinayet olaylarının aydınlatılması ve önlenmesi kolluk güçleri tarafından yürütülmektedir. ancak sosyal bir vaka durumunda olan bu cinayetlerin önlenmesi, toplumu meydana getiren tüm kurum ve kuruluşlarla ve sivil toplum örgütlerinin çalışma ve destekleri ile olacaktır” dedi.

Polis sorumluluk bölgesinde 2000-2005 yıllarında işlenen bin 91 cinayetin 322’sinin namus sebebiyle olduğunu anlatan Çalışkan, töre ve namus cinayetlerinde işlendiği yer itibariyle yüzde 212 adet cinaytele Marmara Bölgesi ilk sırayı 209 adet cinayetle de Ege bölgesi takip ettiğini söyledi. Çalışkan, il bazın ise, en fazla cinayetin yüzde 10’luk dilimle Ankara, yüzde 9 ile de İstanbul ve İzmir olduğunu belirtti. Çalışkan, şüpheliler, doğum yeri itibari ile bölge kapsamında incelendiğinde ise tablonun yüzde 24 oranla Güneydoğu Bölgesi, yüzde 21 oranla Doğu Anadolu Bölgesi olark değiştiğine dikkat çekti.

Çalışkan, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Belçika’da yargılanması neticesinde 4 yıl hapis cezasına çaptırılan Sabancı suikasti zanlısı Fehriye Erdal’ın kaçması ile ilgili sorular üzerine Çalışkan, Erdal’ın Belçika’da işlediği suçlardan ötürü yargılandığını hatırlatarak, “Bu yargılanma sonucunda bu örgütün bir terör örgütü olduğu ve mensuplarının da terörist olduğu ortaya çıkmıştır. Emniyet teşkilatı açısından bu olumlu bir gelişmedir. Bu ileride diğer Avrupa ülkelerinede belki örnek teşkil edebilir. Çünkü sadece listeye almak yetmiyor. Diğer konularda da bunları desteklemek lazım. Bu nedenle böyle bir mahkeme kararı çıkması olumlu gelişmedir.” dedi.

Erdal’ın mahkumiyet kararı çıkmadan bir gün önce kaçmasının ordaki iç işleyişle ilgili bir durum olduğunu söyleyen Çalışkan, “Burada bir ihmal olduğunu değerlendiriyorum. Ancak biz Belçika polisiyle geçen senede bu örgütü yönelik başarılı operasyon yaptık. Belçika polisi bu konuda bize çok iyi destek olmuştu. Yine meslektaşlarımın yine aynı şahsı en kısa sürede yakalayacağını ümit ediyorum. Diğer Avrupa ülkleri ile birlikte bizde Belçikalı meslektaşlarımıza yardım edeceğiz ve bu şahsın yakalanmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Çalışkan, Erdal ile ilgili olarak Belçikalı makamlardan bilgi alış-verişi olup olmadığının sorulması üzerine ise “Nerde olduğuna dair elimizde bilgi olursa veririz. Şuanda öyle bir bilgi yok. Bilgi alışverişi her zaman olur” dedi. Bu konuda bir başka soru üzerine Çalışkan, Erdal ile ilgili MİT ve CIA’nin yakalamasına yönelik haberlerin afaki senaryolar olduğunu belirterek, “Diğer kurumların elbetteki çalışmaları vardır. Yakalandığında nereye teslim edilmesi gerekiyorsa oraya teslim edilecektir” dedi.

Trabzon’da 40 polisin yer değişikliği ile ilgili çıkan bir haber hatırlatılması üzerine Çalışkan, il içerisindeki yer değişikliğinin vali ve emniyet müdürünün takdiri üzerine olabileceğini ancak 40 polisin yer değişikliği ile ilgili konunun, zamanı gelmiş şark görevleri nedeniyle gündeme gelmiş olabileceğini söyledi.