Mesut Yılmaz Öcalan’ın idam edilmesine karşı

Mesut Yılmaz, Öcalan için idam cezasının uygulanmamasının doğru bir çözüm olduğunu söyledi.

Rize bağımsız milletvekili adayı eski başkanlardan Ahmet Mesut Yılmaz, bölücübaşı Abdullah Öcalan için idam cezasının uygulanmamasının Türkiye için doğru bir çözüm olduğunu düşündüğünü söyledi.

Seçim çalışmaları çerçevesinde bugün Rize Esnaf Odalar Birliği’ni ziyaret eden Yılmaz, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Yılmaz, son günlerde Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında yaşanan ‘ip tartışması ve bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın idamını durdurduğu iddia edilen ve altında kendisinin de imzasının bulunduğu, mutabakat metni’ ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine; “Evvela bu tartışmayı çok çağdışı buluyorum, ilkel buluyorum. Bizim koalisyon hükümeti döneminde yaptığımız mutabakat, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararına kadar bu infazı ertelemektir. Bildiğiniz gibi AİHM kararı daha sonra bu hükümet zamanında vermiştir. Dolayısıyla, ondan sonra bu kararın gereğini yapmak; ya infazı uygulamak veyahut ta arada gerçekleşen Anayasa değişikliği gereğince infazı uyulamamak tamamen bu hükümetin inisiyatifindeydi. Bu hükümet taktirini o yönde kullanmıştır. Bunun da Türkiye için doğru bir çözüm olduğunu düşünüyorum. Ben çektiğimiz bütün acıları rağmen, ölüm cezasının Türkiye’de artık uygulanmaması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle de biz bu Anayasa değişikliğini gerçekleştirdik.” dedi.

Türkiye’de ölüm cezası yerine uygulanan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının var olduğunu hatırlatan Yılmaz, “Aslında şu anda uygulanması gereken ceza da budur. Tabi bölücübaşına bu cezanın ne ölçüde uygulandığı tartışmaya açıktır. Yani, kanunda öngörülen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile şuanda İmralı’da uygulanan şartların ne kadar birbirine uygun olduğu tartışılabilir. Ama ben ölüm cezasının kaldırılmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Nitekim adli istatistiklerde ölüm cezasının kaldırılmasıdan sonra Türkiye’de ölüm cezasına tabi suçlarda herhangi bir artışın olmadığını göstermektedir. Bu da Türkiye için sevindirici bir gelişmedir.” diye konuştu.

Yılmaz, Türkiye terör sorunu ile çağdaşlık sorununu birbirine karıştırmaması gerektiğini, terörle mücadele uğrana da çağdaşlıktan vazgeçmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.