Meteoroloji’den yeni bir hizmet

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, üçüncü Bölgesel Tahmin Merkezi'ni Antalya'da hizmete soktu.Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, uydu ve radarlarla elde ettiği verileri günlük, üç günlük ve 5 günlük raporlar halinde yayınlayacak.

Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, Vali Alaaddin Yüksel, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal tarafından açıldı. Antalya Havalimanı İç Hatlar binasında hizmet verecek olan merkez, İstanbul ve Ankara’dan sonra Türkiye’nin üçüncü bölgesel birimi olacak. Merkez, Antalya’nın dışında Muğla, Isparta, Burdur ve Karaman illerinden de analizler yapacak. Merkezde her gün saat 10.00’da günlük brifing verilecek. İsteyen herkes bu brifinglere katılabilecek.

Bölgesel tahmin merkezinin açılışında konuşan Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, merkezin yerinde ve zamanında bir yatırım olduğunu belirtti. Meteorolojik istihbaratın insan hayatı için büyük önem taşıdığını kaydeden Vali Yüksel, 2003 yılında meydana gelen yağışlarda ve diğer olaylarda kendisini hissettirdiğini anlattı.

Tahmin merkezinden turizmcilerin de istifade edebileceğini söyleyen Yüksel, “Turizmciler 3 aylık tahmin yapılıp yapılamayacağını öğrenmek istiyorlardı. Artık hangi otelin bahçesine yağmur damlası düşecek, bunu bilebilecek durumdayız. Hava şaşar, Türk meteorolojisi asla şaşmaz.” dedi.

Genel Müdür Adnan Ünal ise, gelişen teknoloji ile son yıllarda yatırım atağı içerisine girdiklerini vurguladı. Antalya’nın ardından bu yıl içerisinde İzmir ve Trabzon’da da hava tahmin merkezleri kurmayı planladıklarını anlatan, Ünal hedeflerinin sayıyı 8 istasyona çıkartmak olduğunu bildirdi.

24 personelle hizmet verecek şekilde yapılanan Antalya Bölgesel Tahmin İstasyonu, mini bir uzay üssünü andırıyor. Brifing salonunda bulunan ekranlara sürekli olarak uydu ve radar görüntüleri aktarılıyor. Meteosat uydusu ve meteoroloji radarlarından elde edilen bilgilerle mikro ölçekli ve üst seviyede tutarlı tahminler yapılabiliyor. Uydulardan 15’er dakika ara ile alınan görüntüler renklendirilerek, bulut yapıları inceleniyor. Bu veriler radarların yapmış olduğu yatay taramalar ile karşılaştırılıyor. Elde edilen bilgiler ile meteorolojik tahminlerde yüzde 85 başarı oranı yakalanıyor. Bugüne kadar Antalya’nın ölçüleri ‘atmosfer sondajı’ olarak adlandırılarak balonlarla yapılıyordu. Bilgiler ise merkezde derleniyordu. Bundan sonra Antalya sadece kendisinin değil 4 ilin daha hava tahmin raporlarını hazırlayacak.