Meteorolojii’den ‘kuvvetli buzlanma ve don’ uyarısı

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal, yurt genelinde hava sıcaklığının 8-10 derece azalmasını, hafta boyunca kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğini söyledi.

Bugünden itibaren sıcaklığın 8-10 derece azalacağını, cuma gününe kadar da, iç kesimlerde sıcaklığın -12, doğu bölgelerinde ise -20 derecelere kadar düşeceğini ifade eden Ünal, “Yurt genelinde, hafta boyunca kuvvetli buzlanma ve don bekleniyor. İnsanlarımızın maddi ve manevi kaybı olmaması için, özellikle eğitim, ulaştırma ve ziraat alanında çalışanların daha duyarlı olması gerekiyor” diye konuştu.

Genel Müdür Ünal, tahmini hava durumu ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bugün ve yarın bütün bölgelerin çok bulutlu ve yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur, diğer kesimlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkili olacağı tahmin edilen yağışların perşembeye kadar yurdun büyük bölümünde sürmesi bekleniyor.”

Vatandaşları sis, buzlanma ve don olaylarına, iç ve doğu bölgelerinde yaşanabilecek çığ tehlikesine karşı yetkilileri uyaran Ünal, don olayının bu geceden itibaren özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki zirai faaliyetleri olumsuz etkileyebileceğini, bu nedenle çiftçilerin gerekli önlemleri almaları gerektiğini bildirdi.

Adnan Ünal, bir soru üzerine, iklim değişikliğinin sözkonusu olmadığını dile getirdi.