Meteorolojiyi çiftçilerden çok tuğlacılar arıyor

Afyonkarahisar Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nü en fazla tuğlacılar arıyor.

Meteoroloji Bölge Müdürü Naci Kınacı, halk arasında hava raporunu en fazla takip edenlerin çiftçi kesim olarak bilindiğini, ancak bunun doğru olmadığını belirterek, bu konuda tuğlacıların daha hassas olduğunu söyledi.

Bir tuğlacının günde en az 3 defa telefonla arayarak hava tahminini öğrendiğini belirten Kınacı, “Tuğlacılar yeni ürünlerini güneşlemek için açık alana çıkaracakları zaman hava raporunu mutlaka öğrenirler. Yanılma olunca çok fazla zarar ettikleri için bu konuda çok hassas davranıyorlar” dedi.

Afyonkarahisar’ın en önemli geçim kaynaklarından birisi de çiftçilik. Çiftçilerin ise ancak yüzde 50’sinin telefonla arayarak hava raporunu öğrendiğini ifade eden Kınacı, “Çiftçiler, gübre atacakları zaman, hasat mevsiminde ve yonca biçecekleri zaman arıyorlar” diye konuştu.

Tarım İl Müdürlüğü gibi çalıştıklarını belirten Bölge Müdürü Kınacı, ürünün ekilmesinden hasadına kadar aylık olarak gelişme raporunu genel merkeze ilettiklerini dile getirdi. Ürünlerin gelişme evrelerinde araziye çıkarak birebir bilgi alınması gerektiğini ancak bitkileri tanımadıkları için Tarım İl Müdürlüğü’nden düzenli olarak veri aldıklarını kaydeden Kınacı, “Bölgede yetişen ürünler üzerinde 2 yılda bir genel değerlendirme yaparak yetişen üretim miktarındaki değişimini belirliyoruz. Genel merkezde toplanan raporlara göre yıl içerisinde hangi ürünün ne kadar üretildiği ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Denizli ve Uşak’ın da Afyonkarahisar’a bağlı olduğunu bildiren Kınacı, bölgede toplam 21 otomatik istasyon bulunduğunu ifade etti. Hava tahmin raporlarını 7 aydır radyo yayınıyla duyurduklarını belirten Kınacı, vericinin gücü az olduğu için şu an sadece il merkezinden dinlenebildiğini sözlerine ekledi.