Metrekareye 31 kilogram yağmur yağdı

Diyarbakır'da, son 48 saatte metre kareye düşen 31.2 kilogram rekor yağış, kent merkezi ve köylerde su baskınına yol açtı.

Önceki gün başlayan ve bu sabaha kadar aralıklarla devam eden sağanak yağmur, mevsim normallerinin üzerine seyredince kentin çeşitli bölgelerindeki ev ve işyerlerini su bastı. Büyükşehir Belediyesi, DİSKİ ve ilk kademe belediyelerinden oluşturulan 150 kişilik ekip, 42 motopomp ve 5 vidanjör ile sabah saatlerine kadar su baskınına uğrayan 250 ev ve iş yerine müdahale etti.

Gece geç saatlere kadar ekiplerle birlikte su baskınına uğrayan bölgelerde incelemelerde bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlhan Diken, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, çevre köyleri de ziyaret etti. Mevsim normallerinin üzerindeki yağışın oluşturduğu su baskınları konusunda 24 saat mesai esası üzerinde çalıştıklarını kaydeden başkan vekili İlhan Diken, rekor ölçülerde yağış alınmasına karşın tüm ekiplerle su baskınına uğrayan bölgelere müdahalede bulunduklarını söyledi.

Kentte özellikle düşük rakımlı bölgelere akan suyun 250’nin üzerinde ev ve işyerinde baskınlara yol açtığını anlatan İtfaiye Müdürü Hakkı Bilici ise, ihbarla kendilerine gelen bütün bölgelere yetiştiklerini ve motopomplar ile müdahale ederek kimsenin mağdur olmasına müsaade etmediklerini belirtti.

Metrekareye 31.2 kilogram yağışın çok ağır yük getirdiğine de dikkat çeken Bilici, yağışın haftanın sonuna doğru kendisini kar şeklinde göstereceğini vurguladı.