Metro arıza yaptı yolcular fenalaştı

Taksim - Maslak Atatürk Oto sanayi sitesi arasında sefer yapan yeni trenlerin kapı arızaları bugün neredeyse faciaya neden oluyordu.

Dünden itibaren aktarmasız seferlere başlayan Taksim – Maslak Atatürk Oto Sanayi Metrosunda sefer yapan bazı 2 bin kişi kapasiteli trenlerin kapı arızası aksamalara neden olmuştu. Bugün yaşanan arızalar ise yüzlerce yolcunun araç içinde kalarak fenalaşmasına neden oldu.

Sabah saat 8.30 sularında Taksim’den Atatürk Otosanayi sitesine doğru yola çıkması gereken tren, kapılarını kapattıktan sonra uzun süre hareket edemedi. Bu arada içeride bulunan yolculardan bazıları fenalık geçirdi.

ACİL ÇIKIŞ KOLLARININ ÇALIŞMADIĞI İDDİA EDİLDİ

Kapalı ortamda kalmanın verdiği huzursuzluktan kaynaklanan rahatsızlıktan dolayı kendilerini bir an önce dışarı atmak isteyen yolcular, acil çıkış sağlayan kollara koştu.

Vagonda bulunan yolcuların beyanlarına göre, bir vagonun kapıları acil çıkış kolları kullanılmasına rağmen açılmadı. Teker teker tüm kolları deneyen yolcular, neden sonra vagonun bir kapısını açmayı başarabildiler.

PANİK NEDENİYLE İZDİHAM YAŞANDI

Açık kapıdan Bbir an önce çıkmak için bütün yolcular oraya hücum edince bu kez ezilme tehlikesi geçiren yolcular oldu. Yaşanan kargaşa ve panik ortamında ezilme tehlikesi atlatan yolcular oldu.

Yaşanan kargaşa sonrası dışarı çıkan yolcular rahat nefes alırken birii orta yaşlı kadın olmak üzere iki yolcu ancak sedye ile metronun üst katlarına çıkartılabildi. Fenalaşan yolcuların sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

O esnada yolcular ile güvenliği sağlayan görevliler arasında uzun tartışmalar yaşandı.

Öte yandan Mecideköy – Gayrettepe istasyonları arasında da benzeri bir arızanın yaşandığı belirtildi.

BELEDİYE ÖZÜR DİLEDİ

Yaşadıkları sorunu belediye yetkililerine ilerek serzenişte bulunan vatandaşlardan özür dilendi ve söz konusu arızaların giderilmesi için çalışma yapıldı, şu anda sorunun giderilmiş olduğu ifade edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım AŞ’nin Basın ve halkal İlişkiler biriminden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “TAKSİM- A.O.S arasındaki seferlerimiz araçta yaşanan kapı arızasından dolayı 08:34 – 09:55 saatleri arasında gecikmeli olarak yapılmıştır. Arıza giderilmiş olup seferlerimiz normal seyrinde devam etmektedir. Yaşanan bu sıkıntıdan dolayı tüm yolcularımızdan özür dileriz” denildi.

SARIYERSENTEZ