Metrobüste yeni tarife bugün açıklanıyor

İstanbul 10.İdare Mahkemesi tarafından metrobus ücretlerine ilişkin verilen durdurma kararı üzerine bir açıklama yapan İETT, yeni fiyatları 25 Ocak'ta açıklayacağını duyurmuştu.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın çağrısıyla bugün toplanacak.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul 10. İdare Mahkemesi tarafından metrobüs ücretlerine ilişkin verilen durdurma kararı üzerine UKOME’nin, Topbaş’ın çağrısıyla toplanılacağı duyuruldu.

”Yapılan düzenlemenin asla bir zam olmadığını” ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs hattının uzunluğunun 42 kilometre olduğunu belirterek, eskiden bu mesafenin 3-4 biletle geçildiğini kaydetti.

Kendilerinin bu ücreti, 3-4 bilet yerine 2 lira yaptıklarını hatırlatan Topbaş, ”Şu anda bile diğer otobüslerden, halk otobüslerinden köprü geçişlerinde 2 bilet alınmakta. İzmir ve Ankara’da çok daha kısa mesafeden bu bedel alınmakta. Burada yapılan uygulamanın bir zam olarak değerlendirilmemesi gerekir. Yargının vermiş olduğu bu karara itirazımızı yapacağız. Bu kararla ilgili bir ay içerisinde UKOME, toplantısını yapacak ve bununla ilgili bir değerlendirmeyi ortaya koyacak” diye konuşmuştu.