Mevlana müzesi ziyaretçi rekoruna gidiyor

KONYA - Ramazan Bayrami boyunca açik kalacak olan Mevlana Müzesi, ziyaretçi rekoruna gidiyor.

Bu sene ilk kez 10 gün yapilacak Vuslat Törenlerini göz önüne alan yetkililer ziyaretçi sayisinin 1 milyon 500 bin kisiye ulasacagi tahmininde bulunuyor.
Türkiye’de bayramin ilk günü açik olan tek müze olan Mevlana Müzesi, binlerce ziyaretçiyi konuk etti. Müzenin açildigi saat 10.00’da kapi önünde bekleyen Mevlana asiklari, bayram namazindan sonra Mevlana Müzesi’ne gelerek dua etti. Bayram tatili boyunca açik kalacak Mevlana Müzesi dört günde, 20 binin üzerinde Mevlana Asigi’ni agirlamaya hazirlaniyor.

TANITIMLAR ISE YARADI: MEVLANA MÜZESI ZIYARETÇI REKORUNA GIDIYOR

Geçtigimiz sene 1 milyon 389 bin 502 kisilik ziyaretçi sayisi ile tarihi bir rekora imza atan Mevlana Müzesi bu yil ilk 10 ay itibari ile 1 milyon 250 bin rakamina ulasti. Vuslat törenlerinin düzenlenecegi Aralik ayinda en az 100 bin turistin müzeyi ziyaret etmesini beklediklerini dile getiren yetkililer, sene sonunda 1 milyon 400 bin rakamini geçerek yeni bir rekora gittiklerini dile getiriyor.

Ziyaretçi sayisinin geçen seneye oranla yüzde 5 gibi bir artis gösterdigini belirten Il Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar artisin, Agustos ayindan itibaren yapilmaya baslanan tanitim faaliyetlerinden kaynaklandigini dile getirdi.

Seb-i Arus törenlerinin 35 ülkede birden tanitimini yaptiklarini dile getiren Yarar, “Agustos ayindan bu yana çalismalarimizi siklastirdik. Tokyo, Nevyork, Moskova, Kiev, Washington gibi sehirlerin de aralarinda bulundugu tam 35 ayri merkezde törenlerin tanitimini yapiyoruz. Mevlana Hazretleri zaten kisiligi ve felsefesi ile hem asirlari hem de sinirlari asan bir zat. Biz yaptigimiz tanitim faaliyetleri ile insanlarin dikkatini çekmeyi basardik. ” seklinde konustu.

Konya Müzeler Müdürü Erdogan Erol, Mevlana Müzesi’nin özel bir durumu oldugunu belirterek, Turizm ve Kültür Bakanligi’ndan alinan izin çerçevesinde bayram tatili boyunca müzenin ziyarete açik tutuldugunu söyledi.

Müzeyi ziyaret etmek isteyen vatandaslarin magdur olmamasi için böyle bir uygulamayi tercih ettiklerini dile getiren Erol, “Bilindigi gibi yurt genelindeki tüm müzeler haftanin bir günü kapalidir. Müzeler, ilaçlanmasi, güvenlik kontrollerinin yapilmasi ve temizliklerinin yapilmasi için haftada bir gün kapali tutulur. Ancak Mevlana Müzesi’nin konumu farkli oldugu için Valilik kanaliyla Il Kültür ve Turizm Müdürlügümüzün Kültür ve Turizm Bakanligi’ndan aldigi özel izinle müzemiz bayramin birinci günü de ziyarete açik kaldi.” dedi

Bayram gününde Mevlana Müzesi’nin beklediklerinde de yogun ziyaretçi akinina ugradigini dile getiren Erol, “Mevlana müzesi yogun bir ziyaretçi trafigine sahne oldu. Toplumda mübarek günler olarak sayilan bayramlar ve kandiller gibi özel günlerde yogunluk artiyor. Tatil dolayisiyla yogun ziyaretçi bekliyoruz. Diger bayramlarda tatil süresi 9 gün olmasi vesilesiyle ziyaretçi sayisi yogun oldu. Bu yil bayram tatili kisa olmasina ragmen yogun bir ziyaretçi bekliyoruz. Yilda 1 milyon 500 bin ziyaretçi sayisi ile Topkapi Müzesi’nden sonra en çok ziyaretçiyi agirlama özelligine sahip Mevlana Müzesi, Ramazan Bayrami boyunca binlerce ziyaretçiyi agirlamaya haziriz.” seklinde konustu.

Insanlarin manevi bir ortami bulunan mekanlari özellikle dini bayramlarda daha fazla ziyaret etmeyi istedigini belirten ETS Tur rehberi Aras Can, müzenin bayramin birinci gününde de açik olmasinin özellikle yabanci turistlerin tur planlarini olumlu etkiledigini dile getiriyor. Can, “Zaten bir tur ornganizasyonu ile birlikte geliyorsa biz bayram tatillerini ve müzelerin durumlarini göz önüne aliyoruz. Ancak yine de müzelerin kapali olmasi durumu olumsuz etkiliyor. Tur olmadan ferdi olarak gelen turistler ise müzelerin kapali oldugu zamanlarda büyük zorluk çekiyor.” diyor.

Uygulamanin diger müzelere de örnek olmasi gerektigini dile getiren Can, yetkililere tesekkür ettigini söyledi.

Amasya’dan ailesi ile birlikte Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen Mahmut Köse isimli vatandas ise, önce müzenin kapali olacagini düsündüklerini açik oldugunu anlayinca rahatladiklarini dile getiriyor.

‘Kilometrelerce uzaktan geliyoruz. Kapali olsaydi çok üzülürdük’ diyen Köse, “Ramazan bayrami boyunca dini ihtiyaçlarimizi ve gerekliliklerimizi yerine getirmeye çalistik. Bayram da da böyle bir yere gelerek huzur bulmak istedik.” seklinde konusuyor.