Mevlana yılına Şeb-i Arus ile veda!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Kültür AŞ. tarafından da organize edilen “2007 Mevlâna Yılı Etkinlikleri” 15 Aralık’ta, saat 20:00’de, Abdi İpekçi S

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin 800. doğum yılı dolayısıyla 2007 yılı, BM ve UNESCO tarafından “Mevlânâ Yılı” ilan edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı da hazırladığı proje ile bu önemli yılı; geniş katılımlı, etkili ve anlamlı bir şekilde kutladı.

19 Haziran 2007 Salı günü, “Mevlâna Yılı” açılış resepsiyonu ile başlayan; konser organizasyonları, söyleşiler, senfonik gösteriler, konferanslar, sergiler, açık hava mevlevî gösterileri, uluslararası neyzenler buluşması, ses-ışık gösterileri, Mevlevîhane gezileri gibi dolu dolu 6 ay boyunca devam eden “2007 Mevlâna Yılı Etkinlikleri”; 15 Aralık 2007, saat: 20:00’de, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek olan “Şeb-i Arus” programı ile sona eriyor.

“2007 Yılı Mevlânâ Etkinlikleri”nin finali olan “Şeb-i Arus” programının içeriğinde; sema ayini, Tasavvuf musikisi, naat-ı şerîfler, kaside ve gazeller yer alıyor. 30 semazen ile gerçekleştirilecek olan programda sema ayininin yanında, solistler dahil 50 kişilik grup tasavvuf musikisi icra edecekler. Programın sunuculuğu Bedirhan GÖKÇE tarafından gerçekleştirecektir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlik, ücretsiz olacaktır.