Meyveleri çekirdekleriyle yemeyin!

Meyvelerin çekirdekleriyle birlikte yenmesi sonrasında apandis organının tıkanmasına, buna bağlı olarak da apandisit hastalığının ortaya çıktığı bildirildi.

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Tamer, portakal, mandalina gibi kış meyvelerinin çekirdekleriyle tüketilmesinin apandisit hastalığına zemin hazırladığını bildirdi. Dr. Tamer, akut apandisit belirtilerinin ani gelişip, teşhisinin zor olması nedeniyle insanı ölüme kadar götürebildiğine dikkati çekerek, apandis organındaki tıkanmanın apandisit hastalığına neden olduğunu belirtti.

Tamer, ”Apandis, 8- 10 santim uzunluğunda ve çapı son derece dar, birkaç milimetre olan bir organdır. İçindekileri bağırsağa boşaltan bu organ tıkanır ve boşaltma işlemi gerçekleşmezse, şişme, iltihaplanma ve devamında delinmeler meydana gelir. Bütün bu olaylarda apandisit dediğimiz hastalığa neden olur ve ameliyatı kaçınılmaz kılar” dedi.

Hastalığa yol açan sebeplerin başında çekirdekli meyvelerin, çekirdekleriyle birlikte tüketilmiş olmasının geldiğini vurgulayan Tamer, ”Bunların başında portakal, mandalina ve greyfurt gibi kış meyveleri geliyor. İnsanlar, bulundukları ortam, alışkanlık ve zaman eksikliğinden bunları çekirdekleriyle birlikte tüketebiliyor. Çekirdekleri ayıklanmadan tüketildiği zaman bunlar apandis dediğimiz organın tıkayarak, akut apandisite yol açar” uyarısında bulundu.

Göbek etrafında başlayıp, sağ tarafa doğru inen bir ağrı ile bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi rahatsızlıkların görülmesi durumunda apandisit ihtimalinin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tamer, ”Bu belirtiler, görüldüğünde kişi hemen doktora başvurmalıdır. Kendi kafasına göre ağrı kesici alması, çevresindekilerin antibiyotik vermesi son derece yanlıştır. Bu durum doktorun muayene bulgularını maskeler, yani bir taraftan olay devam ederken, ağrı kesici ile olayı örtmüş olursunuz. Hiçbir ilaç almadan hemen doktora gidilmelidir” diye konuştu.