Mezarında rahat uyu!

Van'ın Çaldıran ilçesinde kaçakçıları kovalarken kalp krizi geçiren Piyade Uzman Çavuş Erdal Engin, memleketi olan Burdur'un Bucak ilçesinde toprağa verildi.

21 Mayıs 1998 tarihinde girmiş olduğu askerlik görevini Piyade Uzman Çavuş olarak sürdüren Erdal Engin(26), gece saat 03.00 sıralarında kaçakçıları kovalarken kalbine yenik düştü. Çaldıran 3. Hudut Bölüğü’nde görev yapan Erdal Engin, 6 erle birlikte kaçakçıları kovalarken birden nefes alamamaya başladı. Bu durumu yanındaki bir askere bildiren Engin kısa bir süre sonra ayakta duramayacak hale geldi. Sağlık görevlisi olan bir erin olay yerinde hemen müdahale ettiği Engin, buradan helikopter ile Van Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Engin’in ceseti İstanbul Cerrahpaşa Adli Tıp Morgu’na götürüldü. Burada yapılan otopside de kalp krizinden öldüğü kesinleşen Engin’in naaşı akşam saatlerinde memleketi Bucak’a gönderildi. Burdur’un en büyük ilçesi olan Bucak’ta kendisi için askeri bir tören düzenlenndi. Yüzlerce kişinin katıldığı cenaze törenine Vali Rasih Özbek, Burdur Garnizon Komutanı Kıdemli Albay Aydın Bacık, AK Parti milletvekilleri Bayram Özçelik ile Mehmet Alp, çok sayıda ordu mensubu, şehit Engin’in yakınları ve sevenleri katıldı. Müftülük Camii önünde kılınan cenaze namazının ardından şehitliğe kadar omuzlarda taşınan Engin’e karşı son görevini yapmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Şehitlikte okunan duaların ardından askerler tarafından 3 el saygı atışı yapıldı. Yağışlı bir havada sakin geçen törende Erdal Engin’in acısı yüreklerde yaşandı. Engin’in annesi Iraz ve kız kardeşi Raziye tören sırasında ayakta durmakta zorlandı. Anne Iraz Engin tören sonunda şehit oğlunun fotoğrafına sarılarak acısını dindirmeye çalıştı.