Mezarlar AB kredileriyle onarılacak

Müslüman mezarları AB kredileri ile onarılacak.

Proje kapsamında mezarlara standart getirilecek ve bozulan mezar taşları onarılarak tarihi mezarlar koruma altına alınacak. Mezarlık içine çok sayıda ağaç dikilecek. İnsanların oturup dinlenebileceği bankların da yerleştirileceği mezarlık ışıklandırılarak adeta park haline getirilecek.

Tarihi 1950’li yıllara dayanan ve içinde Hz. Muhammed’in sancaktarı Abdülvahabi Gazi Hazretleri’nin türbesinin bulunduğu Yukarı Tekke Mezarlığı, bakım ve onarımdan geçirilecek. Mezarlıklar Müdürlüğü ve Abdülvahabi Gazi Mezarlıkları Koruma ve Güzelleştirme Derneği, kısmen uygulamaya konan ‘mezarlıkları düzenleme tasarısı’nı proje haline getirmek için düğmeye bastı.

Bu kapsamda çevre illerdeki mezarlıklar gezilerek model oluşturuldu. Ortaya çıkan modele göre, ilk olarak Yukarı Tekke Mazarlığı’ndaki mezarları çevreleyen demir parmaklıkların kaldırılmasına karar verildi. Ayrıca mermer yığını haline gelen kabirlere de standart getirilmesi kararlaştırıldı. Yeni düzenlemeyle aile kabristanlığı geleneği de ortadan kaldırılacak. Şimdiden uygulamaya başlanan karar gereği ölen kişiler, belediyenin belirlediği alanda sırayla defnedilmeye devam edilecek. Mezarlık için en kapsamlı çalışma ise çevre düzenlemesi alanında yapılacak. Yüksek bir tepede olması nedeniyle kale görünümündeki mezarlığın çevresi surlarla çevrilecek. İçi ağaçlandırılarak ışıklandırılacak. Cadde ve sokaklar açılarak mezarlığa adeta park görünümü verilecek.

AB’DEN KREDİ GELMEZSE, BELEDİYE KENDİ KAYNAKLARINDAN YARARLANACAK

Sivas Belediyesi Mezarlıklar Müdürü Cemal Karaca, bütün bu çalışmaları AB kredileriyle yapacaklarını söyledi.

Mezarlıkları ölen kişilerin ruhen yaşatıldığı yer olarak niteleyen Karaca, “Projeyi yaklaşık 3 ay içinde tamamlayacağız. Ardından resim ve grafiklerle desteklenen rapor, AB kredi fonuna gönderilecek. Yaklaşık 2 milyon Euro’luk bir kredi talep edeyioruz.” dedi.

Mezarlıktaki düzensizliğe dikkat çeken Karaca, yeni projeyle buraların korkulan yer olmaktan çıkarılacağını belirtti.

Karaca, şöyle devam etti: “Aslında bu ifadeyi kullanmak istemiyorum ama mezarlıklar mezbelelik haline gelmiş. Kendi haline terk edilmiş, demir yığını, mermer yığını haline dönüştürülmüş. Mezarlıklarımız korkulan yerler haline geldi. Halbuki mezarlıklar ölen insanların ruhen yaşatıldığı yerlerdir.”

Projenin yaklaşık bir yıl içinde sonuçlanması bekleniyor. Mezarlıklar Müdürü Karaca, proje için AB kredisi alınamaması halinde ise B planlarının hazır olduğunu belirtti. Karaca, aksi olması halinde projenin zaman içinde belediye kaynaklarıyla uygulanacağını kaydetti.

Mezarlardaki düzensizliğe dikkat çeken Sivas İl Müftüsü Sinan Cihan da çok para harcanarak kabirlerin çevrilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Sağlığında kıymet gören insanın öldüğünde de saygı görmesi gerektiğini ifade eden Cihan, mezarlara getirilen standartın yerinde bir karar olduğunu anlattı. “Nasıl ki canlıların yaşadığı yerlerde belirli bir tertip düzen varsa mezarlarımızda da olmalı.” diyen Cihan, “Çok şatafatlı mezarlar yapılmamalı. Mezar taşlarında ‘Bu nasıl yazı’ dedirtecek sözler yer almamalı. Ölen kişinin ismi, doğum ve ölüm tarihlerinin bulunması yeterli olacaktır.” şeklinde konuştu.

Halen kullanımda olan Yukarı Tekke Mezarlığı 176 bin metre kare alana sahip. İçinde 27 bin 658 tek kişilik mezar ve bin 740 tane de aile mezarlığı bulunuyor. Günde ortalama 7 cenazenin defnedildiği mezarlığın en az 15 yıl daha faaliyet göstereveği belirtildi.

Sivas il merkezinde Aydoğan, Halfelik ve Yukarı Tekke olmak üzere 3 tane mezarlık bulunuyor. Aydoğan ve Halfelik Mezarlıkları dolduğu için buralara defin işlemi yapılmıyor.