Mezarlıklarda Kur’an okuyanlar için sınav yapılacak

İnsanların dini duygularını istismar ederek mezarlıklarda para karşılığı Kur'an okuyan sahte hocaların önüne geçmek için Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ile Mezarlıklar Müdürlüğü Kur'an-ı Kerim okuma sınavı yapacak.

Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra İl Müftülüğü ile birlikte hareket eden Zabıta ve Mezarlıklar Müdürlüğü, sahte hocaların önüne geçmek için 22 Mart tarihinde Büyükşehir Belediyesi Mescidi’nde sınav yapacak. Sınavı geçebilen kişiler mezarlıklarda kuran okuyabilecek.

Mardin Mezarlığı’nda denetimlerde bulunan zabıta ekipleri, burada Kur’an okuyanlara uyarılarda bulunarak belediyeye başvurmaları istendi. Zabıta Koordinasyon Kurulu adına Mardin Mezarlığında bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürü Reşat Bakan, sınavı geçen kişilerin para karşılığı Kur’an-ı Kerim okumalarına izin verileceğini söyledi.

“Mezarlıklar ve kutsal alanlarda din istismarının önüne geçmek, Kur’an-ı Kerim ve dini içerikli duaların ehil insanlar tarafından okunmasını sağlamak için Belediyemiz bünyesinde İl Müftülüğümüzün katkılarıyla oluşturulan komisyonca sınav yapılacaktır.” diyen Bakan, sınavda başarı gösteren şahıslara Kur’an-ı Kerim okuyucu yeterlilik kimlik kartı verileceğini belirtti.

Bakan, sadece kimlik kartına sahip kişilerin mezarlıkta para karşılığı Kur’an okumalarına izin verileceğini vurguladı.