Mezhep çatışmasını önlemek için din adamları devrede

Irak'taki şiddet her geçen gün tırmanıyor. Cuma namazı sonrası Bağdat'taki bir Şii camiine eşzamanlı düzenlenen üç intihar saldırısında en az 79 kişi öldü.

Olay, mezhep çatışması endişesini bir kez daha alevlendirdi. Ülkeyi bölünmenin eşiğine getiren olayları önlemek için Ürdün ve Arap Birliği harekete geçti. Ürdün Kralı Abdullah’ın şahsi girişimleriyle başlatılan ‘Irak İslami Uzlaşı ve İttifak Konferansı’ 22 Nisan’da Amman’da toplanacak. Konferansa Iraklı Şii ve Sünni din adamlarının yanı sıra aralarında Türkiye’nin de bulunduğu komşu ülkelerin din adamları davet edildi.

Iraklı aşiret liderlerinin de katılacağı toplantının organizasyonunu Ürdün İslami Düşünce Merkezi yapıyor. Konferans sonunda İslam dininin Şii ve Sünniler arasında savaşmayı reddettiği yönünde bir bildiri yayınlanması bekleniyor. Amman’daki toplantının en önemli özelliği, Iraklılar arasında “siyasi değil dinî bir çözüm arayışı” olması olarak gösteriliyor. Ürdün yönetimi, konferansın hiçbir siyasi beklenti içermediğini, amacının Irak’ın bir bütün olarak kalabilmesi için mezheplerarası bir hoşgörü ortamının sağlanması olduğunu belirtiyor.

Konferansa, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu komşu ülkelerin din adamları ile Arap Birliği Genel Sekreteri ve Ezher Şeyhi de davet edildi. Türkiye adına İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı toplantıya iştirak edecek. Konferansta Şii, Sünni ve diğer İslamî fikir akımlarının ittifak ettiği dinî hükümlere göndermeler yapılarak ortak noktalar belirlenecek. Ayrıca Kur’an ve hadislerin tahrif edilerek tefsir edilmesinin önüne geçilmesi için ortak çaba harcanması istenecek. Ürdün, geçtiğimiz yıl temmuz ayında da mezheplerarası işbirliğini sağlamak amacıyla İslam ülkeleri ulemasının toplantısına evsahipliği yapmıştı. Türkiye de Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla benzeri bir girişim için Avrasya İslam Şurası üyeleri ile Bağdat’ta çalışma yapmayı düşünüyordu. Irak İslami Uzlaşı ve İttifak Konferansı’nda İslam ülkelerinden üst düzey gazeteciler de Ürdün Krallığı’nın davetlisi olarak ağırlanacak.

Irak’ta yaşanan şiddet olaylarına ilişkin olarak ABD’nin Bağdat Büyükelçisi’nden de önemli uyarılar geldi. Büyükelçi Zalmay Halilzad, BBC’ye verdiği mülakatta mezhep çatışmalarının önlenmemesi halinde Ortadoğu bölgesinin tümüne yayılabileceği endişesi taşıdığını açıkladı. Sünni, Şii ve Kürt siyasi liderliklerinin çaba harcadığını, buna karşın halk arasında meshepsel bölünmenin yaygınlaştığını belirten Halilzad, “Eğer biz bu ülkeyi çalışır hale getirmek için elimizden gelen her şeyi yapmazsak Irak’taki mezhep savaşı komşu ülkelere de sıçrayabilir.” dedi. Halilzad, Irak’ı ‘çalışır’ hale getirmek için uluslararası camiaya çağrıda bulundu.