MGK Kuzey Irak’ı masaya yatırdı

Türkiye’nin Irak politikasını belirleyecek olan yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Sezer Başkanlığı’nda Köşk’te yapıldı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, Kuzey Irak’tan yönelen terör tehdidinin ve Kerkük’ün statüsüne ilişkin uzlaşmazlığın Irak’ta yarattığı istikrarsızlık ve gerilimin aşılabilmesi amacıyla siyasi ve diplomatik çabaların yoğunlaştırılmasında yarar görüldüğü görüşüne varıldı. MGK’nın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığında yaptığı toplantıdan sonra yayınlanan bildiride, toplantıda Türkiye’nin güvenlik ve asayişini etkileyen iç ve dış gelişmelerin gözden geçirildiği belirtildi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Açıklamada, bu bağlamda iç göçün yarattığı sorunların çözümüne yönelik olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar ile bölücü faaliyetlere yönelik olarak şimdiye kadar alınan önlemler hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu ve konuların kapsamlı bir değerlendirilmesinin yapılarak, alınan önlemlerin etkin takibinin öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Açıklamada, şöyle devam edildi: ”Irak’taki güvenlik durumu ve mezhep çatışmalarının vardığı boyut değerlendirilmiş; Ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasının önemi vurgulanarak, sınırların güvence altına alınmasının, istikrarın sağlanmasının, Irak’ın komşuları sürecine canlılık kazandırılmasının ve bölge ülkeleriyle temasların arttırılmasının önemi üzerinde durulmuş; ayrıca Irak’taki duruma ilişkin temel kaygılarımız ışığında Kuzey Irak’tan yönelen terör tehdidinin ve Kerkük’ün statüsüne ilişkin uzlaşmazlığın Irak’ta yarattığı istikrarsızlık ve gerilimin aşılabilmesi amacıyla siyasi ve diplomatik çabaların yoğunlaştırılmasında yarar görülmüştür.”

FRANSA SEKiZ PKK’LIYI SERBEST BIRAKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MGK toplantısının ardından Suudi Arabistan’a gitti. Erdoğan, Suudi Arabistan’daki temasları çerçevesinde, bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Cidde Ekonomik Formu’na katılacak ve Kral Abdullah Bin El Suud ile görüşme yapacak. Erdoğan’ın, Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi’nin 4. dönem toplantısına da katılmasının öngörüldüğü ifade edildi. Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Cidde Ekonomik Formu’nun, bu yılki ana teması, ekonomik reformların gerçekleştirilmesinde ortak zeminin güçlendirilmesi ve ekonomik hedeflerin genişletilmesi olarak belirlendi Fransa’da gözaltına alındıktan sonra tutuklu yargılanmalarına karar verilen bölücü terör örgütü PKK’nın 14 mensubundan 8’inin, dün avukatlarının yaptığı itiraz sonucu çıkartıldıkları istinaf mahkemesinde serbest bırakıldıkları bildirildi.

Aralarında Rıza Altun ve Nedim Seven gibi bölücü örgütün Avrupa’daki elebaşılarının da bulunduğu teröristler, tutuksuz yargılanacak. Gözaltındaki diğer 8 teröristin, yine avukatların itirazı üzerine salı günü mahkemeye çıkacakları bildirildi. Bölücü terör örgütü mensuplarının Fransız avukatları, sorgu hakiminin daha önce aldığı tutuklu yargılama kararına geçen hafta itiraz etmişlerdi. Fransız avukatlar, William Bourdon, Antoine Comte, Jean-Louis Malterre, Sylvie Boitel ve Jean-Jacques de Felice ortak bildirilerinde, müvekkilleri aleyhine açılan dava dosyasının ”tamamen boş” olduğunu iddia etmişlerdi. Fransız sorgu yargıcı, 10 Şubat gecesi yapılan ön soruşturma sonunda, bölücü örgüt mensubu 14 kişinin tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.