MGK toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

MGK’nın üyesi olmayan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da bugünkü toplantının bir bölümüne katılarak, Akdeniz bölgesindeki deniz trafiğini izlemeye yönelik düzenlemeler, alınması gereken önlemler ve Türkiye’de denizciliğin geliştirilmesine yönelik projeler hakkında bir sunum yaptı.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, bölücü terör örgütü ve yandaşlarının ulusun kararlılığı ve dayanışma karşısında amaçlarına ulaşamayacakları vurgulanarak, terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürüleceği vurgulandı.

Irak’taki hükümet kurma çalışmalarıyla ilgili gelişmelerin de ele alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Irak’ta bütün kesimlerin temsilini sağlayacak bir hükümetin süratle kurulmasının gerekli olduğu kaydedilmiş, Irak’ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğin korunmasının önemi vurgulanmış, Kerkük’ün statüsünün tüm grupların üzerinde uzlaşma sağladığı bir yöntemle çözülmesi gerektiği belirtilmiştir.”

Bu arada, toplantının sona ermesinin ardından MGK üyeleri Çankaya’dan ayrılırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt, yaklaşık 20 dakika içeride kaldılar. Sezer, Erdoğan, Özkök ve Büyükanıt’ın özel bir görüşme yaptığı sanılıyor.