‘MGK’nın etkisiz hale getirilmesi iyi olmadı’

Emekli Orgeneral Çevik Bir, Türkiye'nin tek düşünce üreten kurumun Milli Güvenlik Kurumu (MGK) olduğunu belirterek, MGK'nın etkisizleştirilmesini eleştirdi.

Program küçük bir salonda yapılmasına rağmen sandalyelerin yarıdan çoğu boştu. Bir’i ancak 30- 40 kişi dinledi. Sakarya protokolü de Bir’e ilgi göstermedi.

Bir “Stratejik öngörü ve jeo-ekonomik değerlendirme” konulu bir konuşma yaptı. Başarılı ülkelerin düşünce kuruluşlarına sahip ülkeler olduğunu vurgulayan Bir, “Binlerce düşünce kuruluşuna sahip olan ülkeler ve bu düşünce kuruluşlarının ürettiklerini dikkate alan ülkeler başarılı oluyor.” dedi.

Türkiye’nin tek düşünce üreten kuruluşun MGK olduğunu savunan Bir, konuşmasını şöyle sürdürdü: “MGK çok güzel düşünceler üretiyordu. Ama AB ile uyum yaklaşımı içerisinde MGK etkisiz hale getirildi. Ülke bazında, ülke gerçeği ile ilgili düşünce üreten böylesine bir kurumu etkisiz hale getirdik. Hakikaten orada çok güzel düşünceler üretiliyordu. Çok güzel kararlar alınıyor ve uygulamaya geçiliyordu.”

Türkiye’nin yapısıyla AB ülkeleri yapısının bir tutulmasının, böyle bir yaklaşıma gidilmesinin doğru olmadığını ileri süren Bir, MGK’nın etkisiz hale getirilmesini hiç bir zaman benimsemediğini ve bunu her yerde söylediğini sözlerine ekledi.