MHK’dan liste dışı kalan Aydınus ve Yıldırım açıklaması

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, (MHK) 2015 yılında FIFA listesinde yer alacak hakemleri kamuoyuna duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, (MHK) 2015 yılında FIFA listesinde yer alacak hakemleri kamuoyuna duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu’nun İstinye’de yer alan merkezinde yapılan toplantıya MHK Başkanı Zekeriya Alp, UEFA Hakem Kurulu üyesi Jaap Uilenberg ve TFF Hakem İşleri Müdürü Burçin Keskin katıldı.

MHK Başkanı Zekeriya Alp, geçmiş yıllarda aralık aylarında FIFA’nın onaylamasının ardından listeyi açıkladıklarını ancak Fırat Aydınus ile Bülent Yıldırım’ın yer almamasından dolayı ilk defa listeyi daha önce açıkladıklarını dile getirdi. Zekeriya Alp, Aydınus ile Yıldırım’ın listede yer almaması konusunda, “Türk hakemliğine gerçekten uzun yıllar hizmet etmiş Bülent Yıldırım ve Fırat Aydınus’un yer almadığı listede imzamın olması beni çok üzdü. İmzamın olmamasını arzulardım ama kurallara uymamız gerekiyor. Onların yerine gelecek arkadaşlar, aynı anlayış içinde ve maçlara renk katarak, Türk hakemliğinin iyi yolda olduğunun göstergesi olurlar.” dedi.

YO-YO TESTİ TÜRKİYE’DE UYGULANMIYOR

Bülent Yıldırım ile Fırat Aydınus’un geçemediği yo-yo testinin Türkiye’de uygulanmadığına değinen Alp, “Yaklaşık 2 yıldır buna hazırlık yapıyoruz. Deneme çalışmaları yapıyoruz. Bugün de üst klasman hakemlerimiz deneme mahiyetinde buna tabi tutulacaklar. Sezon başında yaptığımız koşular, yo-yo’dan farklı nitelik taşıyor. Bizim testi geçen her arkadaş, Türkiye liginde her zaman görev alabiliyor.” diye konuştu.

Aydınus ve Yıldırım’ın testlerde yeterli seviyede olamaması ile ilgili soruyu yanıtlayan Alp, şunları söyledi:

“Nasıl bir sporcu kendine bakması gerekiyorsa hakemler de aynı şekilde davranmalı. Dinlenmelerine, özel hayatlarına ve çalışmalarına dikkat etmeleri gerektiği; bir sporcu nasıl hareket ediyorsa hakemin de öyle hareket etmesi gerektiği her zaman vurgulandı. Aydınus ve Yıldırım’ın çalışmalarına ben şahidim. İnanılmaz performans gösterdiler ama belli yaştan sonra vücut ileriye gitmiyor. Bu iki hakem Türkiye’nin en iyi hakemleri olduğuna göre en zorlu maçları da yöneteceklerdir. Başarılı oldukları sürece derbi karşılaşmalarında da görev alacaklar.”

Zekeriya Alp, FIFA’nın hakemlerde yaş sınırını kaldıracağını kendilerinin de buna uyum sağlayacağını ifade etti.

Sezon başından beri genç hakemlere önem verdiklerini vurgulayan Alp, yeni Cüneyt Çakır’ların olup olmayacağı sorusunu, “Görev verdiğimiz isimler ortada. Onları takip ederseniz nerelere doğru adım attığımızı anlarsınız. Türk hakemliği inanılmaz seviyeye geldi. 25 yaşındaki hakemleri, FIFA hakemi yapabiliyorsak bu başarı olacaktır” şeklinde yanıtladı.

Başkan Alp, 3 yıldır görev yaptıklarını ve çalışmalarında hakem kararlarını standart hale getirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Zaman zaman maçın gerginliğinden dolayı hakemlerin farklı kararlar verebildiğine dikkati çeken Alp, “Hakemlerin standart şekilde kararlar vermesini hedefliyoruz. Hakemliğin Türkiye’de zor icra edildiğini hepimiz biliyoruz. Avrupa’daki maçları izlediğimizde farklı yaklaşımları görebiliyoruz. Bu işin üzerindeki önemli etken futbolcuların hakemler üzerinde kurmak istediği baskı. Onlar iyi anlayış içinde olurlarsa kararlar istediğimiz seviyelere gelebilir.” şeklinde konuştu.

UİLENBERG: TÜRKİYE’NİN EN İYİ 7 HAKEMİ DEMEK DEĞİL

FIFA listesinde yer almak için gerekli olan süreci anlatan UEFA Hakem Kurulu Üyesi Jaap Uilenberg ise yo-yo testini geçemeyen hakemlerin listeye giremediğini söyledi.

Testi geçen hakemlerin ikinci veya üçüncü kategorideki isimler arasında yer almasının yeterli olduğunu kaydeden Uilenberg, Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım’ın bu kategoriler için de çok üst düzeyde olduklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız çalışmalar neticesinde Ali Palabıyık’ı listeye koyduk. Hakemlik kalitesi Aydınus veya Yıldırım seviyesinde değil ama 4-5 sene içinde iyi hazırlanarak, o seviyeye geleceğini umut ediyoruz. FIFA listesi demek, Türkiye’nin en iyi 7 hakemi demek değil. Cüneyt Çakır, Dünya Kupası’na gitti ama Türk hakemliği bunu 40 sene bekledi. Ara vermeden buna devam etmemiz lazım. İki hakemin ikinci kategoriye düşmeleri kabul görecek yöntem olmayacaktır. Bunu MHK ile paylaştık ve kararı onlar aldılar.”

FIFA listesine yeniden giren Tolga Özkalfa’ya değinen Jaap Uilenberg, “Tolga Özkalfa, birkaç yıl önce FIFA listesindeydi. Bence onun için erkendi. FIFA kokartını bıraktıktan sonra hakemliği çok iyi seviyelere ulaştı. Yo-yo testinde 18,2 derecesini rahat şekilde koştu. Ayrıca elimizde İngilizce konuşan başka bir alternatifimiz yok.” ifadelerini kullandı.

2015 YILI FIFA LİSTESİ

FIFA Hakemleri 2015 – Erkek: Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Tolga Özkalfa, Barış Şimşek, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık

FIFA Yardımcı Hakemleri 2015 – Erkek: Bahattin Duran, Tarık Ongun, Mustafa Emre Eyisoy, Serkan Ok, Aleks Taşçıoğlu, Cem Satman, Orkun Aktaş, Kemal Yılmaz, Ekrem Kan, Ceyhun Sesigüzel

FIFA Hakemleri 2015 – Kadın: Dilan Deniz Gökçek İşcan, Meliz Özçiğdem, Neslihan Muratdağı, Dilek Koçbay, Seçim Demirel, Sibel Yamaç Tamkafa, Belgin Kumru, Deybet Gök

Futsal FIFA Hakemi: Kamil Çetin, Ozan Soykan

FIFA Plaj Futbolu Hakemleri 2015: Arda Ergene, Yeliz Topaloğlu, Murat Ergin Gözütok
CİHAN