MHP CHP’nin seçim afişlerine suç duyurusunda bulundu

MHP, CHP'nin, seçim afişleri için, seçim kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

MHP Bolu İl Başkanlığı, CHP'nin, TEM'de yol kenarlarındaki billboardlara astırdığı seçim afişleri için, seçim kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
MHP Bolu İl Başkanlığı, Seçim Kanunu'na göre siyasi partilerin 13 Mayıs'tan önce bilboardlara reklam vermesinin yasak olmasını gerekçe göstererek, TEM Otoyolu Bolu ile Gerede arasındaki kesimde bulunan billboardlara asılan seçim afişleri için Bolu Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.
MHP Bolu İl Başkanı Sabri Şatıroğlu, CHP'nin TEM'in Çaydurt, Yeniçağa ve Gerede mevkilerinde bulunan, üzerinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun fotoğrafı ile "Türkiye rahat bir nefes alacak", "Herkes için CHP" yazılı afişlerinin kaldırılmasını talep etti.
Şatıroğlu, suç duyurusu dilekçelerini savcılık ve valiliğe verdiklerini belirterek, seçim yasakları kapsamında 13 Mayıs tarihinden önce asılan seçim ilanlarının yasak olduğunu söyledi.
Şatıroğlu, "Seçim yasaklarına rağmen otoyol üzerinde bazı siyasi partiler kendi liderlerinin resimleriyle birlikte seçim propagandası taşıyan afişler astı. Bu elbette ki Seçim Kanunu'nun 186'ncı maddesine aykırıdır. Seçim kurulu kura ile çekiliş yaptıktan sonra ancak ilanlar asılabilir. Bu süre başlamamıştır. Biz de bu nedenle hukuki yollarla şikâyet hakkımızı kullanarak, bu afişlerin kaldırılması yönünde talebimiz oldu." diye konuştu.