MHP devleti değil milleti merkeze alacak

MHP lideri Devlet Bahçeli, parti vitrini ve izlenecek politikalarda yeni bir açılıma gidiyor.

MHP’liler bundan sonra daha sivil ve demokrat bir dil kullanacak, toplumun tüm kesimlerini kucaklayıcı politikalara ağırlık verecek. Genel seçimler öncesinde alevlenmesi beklenen ‘laiklik ve rejim’ kavgasından uzak duracak, ‘ulusalcı’ organizasyonlara katılmayacak. Zaman’ın sorularını cevaplayan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, yeni dönemin sinyallerini verdi. Demokrasi vurgusunu daha çok yapacaklarını söyleyen Şandır, “MHP, devletin kuruluş felsefesine bağlı; ama devletçi olmayacak. Devletçi parti değiliz, bunu reddediyoruz. Demokrasi bizim için vazgeçilmezdir. Merkezimizde milletin değerleri olacak.” dedi.
MHP’nin hassas olduğu bir diğer konu etnik tartışmalar. Devlet Bahçeli, “Türk-Kürt” kavgası hedefleyenlere karşı formüle ettiği “ülkücüler sokağa dökülmeyecek” politikasını yeni dönemde de sürdürecek. Sorunların demokrasi içinde çözümünde ısrarcı olan Bahçeli’nin bu konudaki yaklaşımı şöyle özetleniyor: “Farklılıkların farkında olarak birlikte yaşayacağız. MHP’yi cazibe merkezi haline getireceğiz. MHP, ülkenin birliğinin sigortasıdır.”

Kadın ve gençler de listede

Kongrede güven tazeleyecek olan Devlet Bahçeli, parti yönetimini yenileyecek. MHP’nin 70 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesine eski bakan ve OHAL eski Valisi Ünal Erkan, Refah Partili eski bakanlardan Gürcan Dağdaş, DYP eski milletvekili Zeki Ertugay’ın yeni isimler olarak girmelerine kesin gözüyle bakılıyor. Bahçeli, yeni vitrinde eski bakanlar Namık Kemal Zeybek ile Ramazan Mirzaoğlu’na yer vermeyecek. Altay Tokat Paşa’nın da liste dışı kalması bekleniyor. Tokat’ın yerine önceki gün MHP’ye katılan emekli Tümgeneral Erdal Sipahi’nin yönetime girebileceği konuşuluyor. Parti yönetiminde 25 yaşı temsilen genç bir ismin de bulunacağı öğrenildi. Kadınlardan ise eski bakan Meral Akşener’in Başkanlık Divanı’na, Kadın Kolları başkanı olan başörtülü Hediye Akdere’nin de MYK’ya girmesi bekleniyor.

Kongreye iki gün kalırken, partide Ümit Özdağ’ın aday olup olmayacağı tartışması yaşanıyor. MHP yönetimi, Özdağ’ı kongre salonuna sokmamakta kararlı. Ülkücü gençlerle bir kavga yaşanmaması için Özdağ’ın polis marifeti ile içeri alınmaması hedefleniyor. Genel Başkan Yardımcısı Şandır’a göre Özdağ salona giremeyecek. İçeride geçmiş yıllarda yaşanan “kavga”lar olmayacak. Bahçeli’nin 3 Kasım sonrası 3 adayla yarıştığını ve bu adaylara müdahale edilmediğini hatırlatan Şandır, Ümit Özdağ’ın adaylık ve üyeliğine değil “ülkücülüğü”ne itiraz ettiklerini ifade etti. Şandır, “Ümit Özdağ hiçbir zaman ülkücü olmadı ki. Ne 80 öncesi, ne sonrası. Ülkücü olması iddiası da olmadı.” şeklinde konuştu. Şandır, kongre salonunda “kavga, gürültü” istemediklerini, “hükümeti bile yuhalatmayacaklarını” sözlerine ekledi.