MHP kurultayından notlar

Milliyetçi Hareket Partisi'nin 8. Büyük Olağan Kurultayı'na Devlet Bahçeli damgasını vurdu.

Kurultay yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu’na gelen partililer 4 ayrı güvenlik noktasında arandıktan sonra salona alındı. Kurultaya silahlı kimsenin alınmayacağı yönünde önceden yapılan duyurunun etkili olduğu görüldü. Üst aramalarında birkaç istisna hariç silahlı kimseye rastlanmadı.

Kurultayın yapıldığı salon özellikle Bahçeli’nin konuşmasını yaptığı sırada hınca hınç doluydu. Salona giremeyen partililer de dışarıda kurulan dev ekrandan Bahçeli’nin konuşmasını dinleme fırsatı buldu. Kurultayın yapıldığı salon Bahçelinin resimleri ile donatıldı.

Kurultaya tek aday olarak giren Bahçeli, partililerin yoğun sevgi gösterileri ile karşılandı. Bahçeli’nin konuşma yaptığı sırada konuşması sık sık sloganlar ve tezahüratlarla kesildi. Bahçeli’nin de 57 sayfalık konuşmasında sık sık öksürdüğü ve 3 kez sesinin kısıldığı gözlendi.

MHP’nin kurultayında AK Parti’yi Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan temsil etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Saadet Patisi Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan, BBP Genel Başkan Yardımcıları Hakkı Özyurt, Üzeyir Tunç ve Ertuğrul Ogan, DYP Genel Sekreteri Kamil Turan, Anavatan Partisi’nden Muğla Milletvekili Hasan Özyer ve Malatya Millietvekili Miraç Akdoğan partilerini temsilen kurultaya katıldı.

Bahçeli’nin konuşması sırasında eleştirdiği siyasilere yönelik zaman zaman protestolar yaşandı. Düz ovada siyaset söylemi nedeniyle DYP genel Başkanı Mehmet Ağar, ‘Askerlik yan gelip yatma yeri değildir.’ sözü nedeniyle Başbakan Erdoğan yuhalandı.