MHP’li Bal: Sözlü’nün önüne konulmak istenen takoz kaldırılmıştır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Faruk Bal, itirazlar sonucu yapılan sayımlara göre Adana'da adayları Hüseyin Sözlü'nün 22 bin oy farkıyla seçimi kazandığını söyleyerek, "Sayın Sözlü'nün önüne konulmak istenen takoz kaldırılmıştır" dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Faruk Bal, itirazlar sonucu yapılan sayımlara göre Adana’da adayları Hüseyin Sözlü’nün 22 bin oy farkıyla seçimi kazandığını söyleyerek, “Sayın Sözlü’nün önüne konulmak istenen takoz kaldırılmıştır” dedi. Bal, Sözlü’nün pazar veya pazartesi günü mazbatasını alacağını da ifade etti.

MHP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Sözlü ve İl Başkanı Mustafa İzgioğlu ile partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenleyen MHP Milletvekili Faruk Bal, AKP’nin Adana’daki seçim sonuçlarını bir türlü hazmedemediğini belirtti. Bütün ilçe seçim kurullarının incelemelerini tamamladıklarını ve AKP’nin tüm oyların sayılmasına ilişkin taleplerinin tamamını 16 ilçe seçim kurulunun da reddettiğini açıklayan Bal, “İlçe seçim kurullarına vaki itirazlardan geçersiz oyların yeniden değerlendirilmesi, bu kapsam içerisinde oy çetelelerinin tutulurken bir maddi hata olup olmadığına ilişkin yeniden gözden geçirme ve sandık sonuç tutanakları ile birleştirme tutanakları arasında bir maddi hata var mı yok mu şeklindeki incelemelerde tamamlanmıştır. Dolayısıyla arada 22 bin civarında, 20 bini aşkın bir oy farkıyla kazanmış olan MHP adayı sayın Sözlü’nün önüne konulmak istenen takoz kaldırılmıştır.” Diye konuştu. Bu aşamadan sonra il seçim kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu’na itirazların hukuken mümkün olduğunu ifade eden Bal, bu itirazlardan da hiçbir sonuç çıkmayacağını açıkladı. Büyükşehir Belediye Başkan adayları Hüseyin Sözlü’nün görevi AKP’nin diktatör anlayışı çerçevesinde 2009 yılında görevden aldığı ve ancak 30 Mart seçimleri sonrası görevine iade ettiği MHP’li Aytaç Durak’tan devralacağını dile getiren Milletvekili Bal, bunun adaletin tecillisi açısından mutluluk verici olduğunu ifade etti. Bugün itibariyle ilçe seçim kurullarının kararlarını tamamlayıp il seçim kuruluna birleştirme tutanaklarını göndereceğini söyleyen MHP’li Bal, il seçim kurullarının da yasada belirtilen süreç içerisinde mazbatasını Sözlü’ye verecek veya varsa itirazı değerlendireceğini anlattı.

Milletvekili Bal ayrıca, Seyhan 3. Seçim Kurulu’ndaki 114 sandıkla ilgili yapılan itiraz sonucunda 64 oyun AKP lehine, 60 oyun da MHP lehine geçerli olduğunu, bu durumun da sonucu değiştirmeyeceğini anlattı. Bal, Sözlü’nün Pazar veya Pazartesi günü mazbatasını alarak yeni görevine başlayacağını da vurguladı.