MHP’li Özcan Yeniçeri MEB’in fişleme belgesini açıkladı

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzalı fişleme belgesini açıkladı.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzalı fişleme belgesini açıkladı.

İstanbul Esenyurt’ta MHP seçim bürosuna yönelik gerçekleştirilen hain ve alçak saldırıyı kınadığını dile getiren Yeniçeri, “Saldırıda şehit olan Cengiz Akyıldız’a Cenab-ı Hakk’tan rahmet diliyorum. Ailesine, Ülkücü, milliyetçi camiaya ve Türk milletine başsağlığı diliyorum. Yaralı ülküdaşlarımıza acil şifa dileklerimi iletiyorum. Provokasyon yaparak kaos çıkarmayı amaçlayan bu saldırıyı gerçekleştiren katil sürülerinin bir an önce ortaya çıkarılması iktidarın görevidir. Bu saldırı her şeyden önce ülke barışına, demokrasiye ve milli bütünlüğe yöneliktir. Planlı, hedefli ve amaçlıdır. Katiller, Türk milletinin sinir uçlarına dokunarak bir iç kargaşa çıkartmayı planlamaktadırlar. İktidarın durumun ciddiyetini kavraması bundan sonra planlanan provokasyonların akim kalmasını sağlayacaktır. MHP ve Ülkücü camia vatan hainlerince tezgahlandığı açık olan bu provokasyona gelmeyecektir.” dedi.

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzalı fişleme belgesini okuyan Yeniçeri, “Zamanın Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer imzalı bu belge 12.09.2012 tarihini kapsıyor. Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na hitaben yazılmıştır. Bu belge 12.09.2012 tarihlidir. Bu belgeye göre ‘İrticai (Siyasal/İslam) Faaliyetlerine Karşı Yürütülecek Mücadele Stratejisi’ gereğince Bakanlığımız tarafından alınacak 21 maddelik tedbir maddesi ile yine Başbakanlık Müsteşarlığı’nın ilgi (c) yazılarıyla bir madde daha eklenerek 22 maddelik tedbir maddesi Bakanlığımızca uygulamaya konulmuştur.’ diyor. 18.05.2000 tarihinde Başbakanlık ‘olur’u ile yürürlüğe sokulan ‘irticai faaliyetlere karşı Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu ile koordineli bir şekilde çalışılması gereken tedbirlerin tespiti ve takibi amacıyla Bakanlığımızda İrticai Faaliyetleri Takip ve Koordinasyon Kurulu oluşturulmuştur’ diye açıklanıyor. Yazıda yapılan takip, tespit ve fişleme sonucunda hazırlanan 3 CD de ilgililere gönderildiği belirtilmiştir.” ifadelerinin yer aldığını söyledi.

Bu belgenin 28 Şubat sonrası uygulamaya konulan “İrticai Mücadele Eylem Planı” gereği fişleme, izleme ve raporlama sisteminin AK Parti iktidarı döneminde de aynen devam ettiğini, fişleme belgelerinin muhafaza ve müdafaasının yapıldığını gösterdiğini belirten Yeniçeri, iktidarın kendisi dışında herkesi fişlediklerinin açık olduğunu vurguladı.

AK Parti için evde zorla tutulduğu söylenilen yüzde 50 ile diğerleri olduğunu dile getiren Yeniçeri, “Diğerleri ötekileştirilmekte, dışlanmakta, basın organları, medyadan, iş alanından, ihalelerden, devlet bürokrasisinden ve yönetiminden uzaklaştırılmaktadır.” diye konuştu.

İktidarın çıkıp “Bundan sonraki iktidar döneminde fişsiz, raporsuz, vatandaşı eşit gören bir uygulama anlayışı koyacağız.” deyip özür dilemesi gerektiğini anlatan Yeniçeri, demogojik, polemik söylemlerle bunun altından kalkılamayacağını vurguladı. Fişleyici, raporlayıcı bir iktidar olduğunun altını çizen Yeniçeri, “Tamamen AKP olup olmamasına göre fişleyen, değer ve ilke taşımayan bir iktidarla karşı karşıyayız.” dedi.

Merkez Bankası’nın faiz artırımında geç kalınmasını da eleştiren Yeniçeri, Başbakan’ın herşey olabileceğini ancak ekonomist olup olmadığını sordu. Ekonominin üretme tüketme meselesi olduğunu dile getiren Yeniçeri, sözle, lafla ekonominin yönetilemeyeceğini kaydetti.

HSYK teklifinin neden dondurulduğunu soran Yeniçeri, Parlamento’nun şantajla çalıştırıldığını söyledi. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması konusunda ise Yeniçeri, “Hukuk devletinde iki mahkeme olur; ihtisas ve genel mahkemelerdir. Başbakan’ın bu noktaya gelmesi sevindirici.” şeklinde konuştu.