MHP’li Yılmaz: Binlerce illegal dershane ortaya çıkacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin kapatılmasını öngören taslak her kesimin tepkisini çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershanelerin kapatılmasını öngören taslak her kesimin tepkisini çekti. Afyonkarahisar’daki sendikalar, siyasiler ve eğitim camiası eğitimin bir hesaplaşmaya kurban gitmemesi için uyarıda bulundu.
MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, dershanelerin Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu ve bunu hükümetin hizmet hareketine karşı bir hesaplaşması, gözdağı vermesi olarak gördüğünü söyledi. Yılmaz, “Günümüzde terör olmak üzere pek çok suça bulaşma riski olan gençlerimizi cumartesi pazar günleri nasıl meşgul edeceksiniz. Zaten dersleri boş geçen okullar var. Öğretmen açığı var, derslik açığı var. Hükümetin pek çok icraatı uygun değildir. Dershanelerle tedirgin etmek, istismar etmek zaman zaman gündeme getirmek bilinçli ve sistemli yaklaşmak demokrasiden öte ‘ben yaptım’ oldu anlayışıyla hareket ediliyor. Zulüm ediliyor, kabul edilebilir değildir. Binlerce illegal dershanelerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.” diye konuştu.

BİR GECEDE KALDIRIYORUZ DEMEKLE OLMAZ
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Ahmet Toptaş ise dershanelerin eşitsizliğin, sistemsizliğin, bozukluğun bir neticesi olduğunu ifade etti. “Eğitim sistemini düzeltme, güçlendirme yerine bir hesaplaşma süreci yaşanıyor.” diyen Topbaş şunları söyledi: “Bugün ihtiyaçsa veliler gönderiyorsa, eğitimden yararlandırıyorsa eksiklikleri buradan tamamlıyorlarsa ‘bunu kaldırarak toplumsal yararı sağlıyoruz’ diyemezsiniz. Bunun altında başka bir şey aramak gerekiyor. Binlerce öğrenci burada yararlanıyor. İnsanlar, milyonlarca dolarlık yatırım yapmışlar. Bunlar yasayla kurulmuş eğitim kurumlarıdır. Yeni yasada yapsanız da Anayasaya aykırı olarak yasal düzenleme yapamazsınız. Bir gecede torba yasayla ekleyecek madde ile ‘kaldırıyoruz demek’ bunu hukuki hale getirmez.”

30 YILLIK EĞİTİMCİYİM, YERİNE NE KOYACAKSINIZ
AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi ve Eğitim Danışmanı Ünal Yılmaz da 30 yıllık eğitim danışmanı olduğunu ifade ederek, “Dershaneler günümüzde eğitim öğretim anlamında önemli bir yere sahiptir. Bu önemi biliniyor ki halk tarafından rağbet gösteriliyor.” dedi. “Dershanelerin fonksiyonu, devletin yapamadığını devletin boşluk bıraktığı yerleri dolduruyor.” diyen Yılmaz, şu tespitlerde bulundu: “Ticari bir alan olduğu için de kapandığında her tarafa zarar verecektir. Ben yıllara dayanan tecrübe baktığımda her sene daha çok ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor. ‘SBS kaldırıldı dershanelere rağbet olmaz’ deniyordu daha çok oldu. Eskinden 3 dershane varken şimdi 13 dershane, 200 öğrenci varken şimdi 2 bin öğrenci var. Dershane olayı biraz daha dikkatlice üzerinde düşünülmesi gereken bir konudur. Bunun sosyal boyutu var, eğitim boyutu var. Bu bilenler tarafında tartışılmalı. Halkın da görüşleri alınmalı. Dershaneyi kapatacaksınız yerine ne koyacaksınız? Yerine olmadan yapılan her şey yanlıştır. Önce yerine koyacak bir şey koymalısın sonra kapatılmalıdır. Özel okular teşvik edilmeli. Çıkıp ‘ben kapattım’ demek olmaz. Hiçbir eğitimci bunu diyemez.”

OLDU-BİTTİ ÇOK CİDDİ SIKINTILARA YOL AÇAR
Memur-Sen Afyonkarahisar İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Abdullah Çelik, “Şu anda dershaneler varsa ve vatandaşlar da gönderiyorsa bunun bir ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.” açıklamasını yaptı. ‘Kapatıyoruz’ lafından ziyade okulu güçlendirerek, eğitim sistemini güçlendirerek, sınav sistemini dershaneye muhtaç bırakmayacak şekilde yeniden düzenleyeceğiz demenin daha doğru olacağını kaydeden Çelik, “Bir anda kapatmak bir sürü çalışan ve öğrencinin mağduriyeti anlamına gelir.” dedi.
Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Demiryol İş Sendikası Başkanı Muharrem Uslu da dershanelerin verimli olduğunu büyük bir eksikliği kapattığını söyledi. Uslu, “Yeterince tartışmadan ani bir kararla oldu bittiye getirilmek istenmesinin ileride çok ciddi sancıları ortaya çıkabilir.” şeklinde konuştu.