“MHP türbanı AKP’den daha çok savunuyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, MHP'nin, 'AK Parti'nin silahını elinden alacağım' anlayışı ile AK Parti'den daha çok türbanı savunur hale geldiğini söyledi.

Özyürek, CHP Trabzon İl Başkanlığı’nın 32’nci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2002 yılından bu yana iktidarda olan AK Parti’nin Türkiye’yi ilerici ve modern yolundan çevirmek için uğraştığını iddia etti.

Mustafa Özyürek, “AK Parti ile din, tam olarak siyasetin içine girmiş, din siyasallaşmış siyaset ise dinselleşmiştir. Bir ülke için bundan daha büyük bir kötülük olamaz” dedi.

Özyürek, memurun, emeklinin perişan olduğu bir ortamda, türban tartışmasının bütün zamanı işgal ettiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, “AK Parti’nin özgürlüklerle ilgili bir derdi olmadığı anlaşıldı. Çünkü bir sivil anayasa, özgürlükçü bir anayasa yapacağını söylemişti. Biz de bu sivil anayasa söylemine karşı hep şunu söylemiştik; ‘aslında AK Parti’nin derdi özgürlükçü sivil anayasa yapmak değil, türban serbestliğini sağlamaktır.’ Nitekim anayasa bir kenara bırakıldı ve sadece türbanı düzenleyen bir iki maddelik anayasa değişikliği, Meclis’in önüne getirildi” diye konuştu.

CHP’li Özyürek, MHP’nin türban konusunda AK Parti’yi desteklediğini ifade ederek, “MHP daha Meclis’e girer girmez Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’ye destek oldu. Oysa Sayın Başbakan seçim akşamı yaptığı açıklamada ‘ben elimde birkaç adayla siyasi partileri dolaşacağım, CHP’ye de gideceğim ve uzlaşmayla cumhurbaşkanı seçeceğiz’ demişti. Ama ne zaman ki MHP ‘kim cumhurbaşkanı olursa olsun bizi ilgilendirmez, biz Meclise katılırız’ dedikleri anda uzlaşmayla cumhurbaşkanı seçme şansını kaybettik” ifadesini kullandı.

CNNTURK