MHP yeniden ‘Bahçeli’ dedi

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)'nin 8. olağan kongresi bugün yapılan kongresinde Devlet Bahçeli, 1127 oyla genel başkanlığa yeniden seçildi.

MHP 8. Olağan Büyük Kongresi’nin yapıldığı Atatürk Spor Salonu’na sabah saatlerinden itibaren partililer ve delegeler gelmeye başladı. Kongre salonun girişinde, ”İktidara Yürüyüş Kurultayımıza Hoş geldiniz” ve ”Lider Türkiye için tek başına iktidar” yazılı pankartlar asıldı. Dışarıda, dev bir sinevizyon ekranı kuruldu.
Sabah saatlerinden itibaren mehter takımı da gösteri sundu. İllerden gelen çok sayıda partili ve delege, sıkı güvenlik önlemleri altında salona alındı. Kongrenin yapıldığı, kırmızı ve beyaz renklerin hakim olduğu Atatürk Spor Salonu’nda, üzerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin resminin yer aldığı ve ”İlkeli, bilgili, dürüst”, ”Örnek, öncü, önder” yazılı afişlerle donatıldı. Kongre salonunun ortası delegeler için ayrılırken, tribünlerde basın mensupları ve partililer oturması için ayırılırken Basın mensuparı içinj ayırılan yerlerde partililer oturunca basın mensuplarıda sıkıntılı saatler yaşadı.
Milliyetçi Hareket Partisi’nin 8. Olağan Kongresi bugün yapılıyor. Kongrede 3 bin polis görev yaptı. Kürsüde Atatürk, Alpaslan Türkeş ve Devlet Bahçeli’nin posterleri asılırken, ”Tek başına iktidar”, ”Lider ülke Türkiye için milliyetçilik, demokrasi, kalkınma” ve ”Lider ülke Türkiye için tek başına iktidar” yazıları dikkat çekti.
MHP’nin 8. Olağan Büyük Kongresinde, 1174 delege, genel başkan, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliklerini belirlemek üzere sandık başına gitti.
‘DEVLETİN BAŞINA DEVLET GELECEK’
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genel Kurul salonuna geldi. Bahçeli salona gelişinde ‘Başbakanım hoşgeldin’ sloganı ile karşılandı.
MHP 8. Olağan Genel Kurulu yoğun katılım ile başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salona ‘Devletin başına Devlet geçecek’, ‘Başbakanım hoşgeldin’ sloganları ile karşılandı. Katılımın yüksek olduğu Genel Kurul salonuna giren Bahçeli, bozkurt işareti ile MHP’lileri selamladı.
‘KATILIM YÜKSEKTİ’
MHP 8. Olağan Genel Kurulu yoğun katılım ile başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salona ‘Devletin başına Devlet geçecek’, ‘Başbakanım hoşgeldin’ sloganları ile karşılandı. Katılımın yüksek olduğu Genel Kurul salonuna giren Bahçeli, bozkurt işareti ile MHP’lileri selamladı.
Atatürk Spor Salonu’nda yapılan Kongre’ye katılım büyük oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli salona gelişinde ‘Başbakanım hoşgeldin’ sloganı ile karşılandı. Bahçeli’nin salona girişinden önce, ”Tarih seni hep haklı çıkardı” başlığı altında sinevizyon gösterisi sunuldu. Sinevizyon gösterisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görüntülerinin yer aldığı ve Erdoğan’a yönelik eleştirilerin bulunduğu bölümler, salondakilerce yuhalandı.
Bahçeli’nin, çeşitli yerlerde yaptığı konuşmaların gösterildiği bölümler ise alkışlarla karşılandı. Bahçeli, salona saat 10.30’da, partililer ve delegelerin alkışları ve bozkurt işaretleri arasında girdi. Bu arada, salona giren partililer polisler tarafından sıkı kontrolden geçirilirken, bomba imha ekipleri de kongreye gönderilen çiçek, çelenk ve paketleri aradı.
Bahçeli’nin girişi sırasında tribünde, ”Vatana millet, millete Devlet, Devlete Bey gerek” yazılı, büyük boy Bahçeli posteri asıldı. Ve sloganlar atıldı ‘Devletin başına devlet gelecek’, ‘Türkiye seni selamlıyor’, ‘Örnek öncü lider’, sloganları altında bahçeli koltuğuna oturdu.
MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI IŞIKLAR: “MİLLİ RUH BURADA”
MHP 8. Genel Kurulu’nda Divan başkanlığına seçilen Niğde Belediye Başkanı Mümin İnan, Türk milletinin çeşitli tuzaklarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde kongre yapıldığını belirterek, bu kongrenin ülkücüler için çok önemli olduğunu söyledi.
Türk Milletinin, tarihinin hiç bir döneminde ‘onurunun bu kadar zorlanmadığını, bu kadar incitilmediğini, kimliğinin bırakmasının istenmediğini söyleyen İnan, MHP’nin, Türkleri geçmişteki muhteşem günlerine yeniden döndürmek için var olduğunu belirtti.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Işıklar, kongrenin açılış konuşmasında, Türk milletinin milli ve kudretli bir yönetim beklediğini belirterek, ”Bu yönetimi gerçekleştirecek milli ruh burada” ifadesini kullandı.
Işıklar, ”Bunun müsebbibi AK Parti hükümetidir. İlkesiz, bilgisiz ve kimliksiz AK Parti zihniyetinin ver kurtulcu, teslimiyet, acz içerisindeki politikaları neticesinde ülkemiz kuşatılıyor, Lozan deliniyor, Sevr hoplatılıyor. Türkiye, parçalanmak isteniyor.” dedi. Işıklar, “Bu kongre, Oğuz Kaan’ın, Alparslanların, Fatih’in, Yavuz’un, Ahmet Yesevi’nin, Hacı Bektaş Veli’nin, Yunus’un, Yunus Emre’nin, Mevlana’nın, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Alparslan Türkeş’in izinden gidenlerin kongresidir. Bu kongre, Türk milliyetçiliğinin şahlanışının kongresidir.” şeklinde konuştu.
MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ: “VATANIMIZ İÇERİDEN HANÇERLENMEKTEDİR”
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti iktidarının uyguladığı siyaset ile Türkçülüğü, milliyetçiliği gözardı ettiğini savundu. Bahçeli, “Türkiye’yi bunalımlardan kurtaracak güç, Türkiye sevdası, ateşi ile yanan Milliyetçi Hareket Partisi’dir” dedi.
Bahçeli, AK Parti ile Türkiye’nin kuşatıldığını, milletin yargılandığını, üniter yapının sarsıldığını, değerlerin tartışıldığını, tarihin sorgulandığını, beraberliğin parçalandığını savunarak, ”Vatanımız, içerden hançerlenmektedir” diye konuştu.
MHP 8. Olağan Kongresi yoğun bir katılım ile başladı. Kongrede konuşan Genel Başkan Devlet Bahçeli, MHP’nin iktidar yürüyüşünde son noktaya gelindiğini belirterek, “Bu kutlu hedefe mutlaka ulaşılacaktır” diyerek, konuşmasına, Atatürk ve silah arkadaşları, bölücülükle mücadele ederken şehit olan güvenlik güçleri ile Alparslan Türkeş’i rahmetle anarak başladı.
Kurultayın tarihi bir dönüm noktası olacağını vurgulayan Bahçeli, AK Parti iktidarının, dış güçlerin Türkiye üzerinde oynamaya çalıştıkları oyunlara göz yumduğunu savundu. Türkiye’nin sorunlarına batı merkezli bir bakış açısının hakim olduğunu söyleyen Bahçeli, “Milliyetçi Hareket üzerimizde oynanan oyunlara müsaade etmeyecektir. Sizlerin çalışmaları ile tek başına iktidar olacaktır” şeklinde konuştu. Bahçeli, Ağır sorunların altında ezilen Türkiye’nin, içine düştüğü ümitsizliğin çaresini, karartılan geleceğin aydınlığını bu kongrede bulacağını söyleyerek, salondakilere, ”Milli kararlılık ve kucaklaşma kurultayına hoşgeldiniz” diye seslendi.
Bahçeli, yakın tarihinin en karanlık günlerini yaşayan Türkiye’nin kalbinin bugün burada attığını ifade ederek, yorgun Anadolu’nun, sadece gözü ve kulağı ile değil, yüreğiyle de bu kongreye baktığını söyledi.
AK Parti iktidarının lekeli bir sicili olduğunu iddia eden Bahçeli, iktidarın dört yıllık süreçte hayal sömürücülüğü, inanç hortumculuğu yaptığını savundu. İktidarın, izledikleri siyaset ile terörün sokaklara inmesine yol açtığını, Ermeni soykırımı iddialarının ortaya atıldığını ifade eden Bahçeli, iktidarın özgürlükleri düzenleyen 301. madde üzerinde de ince ayar yahpmak için uygun zamanı kolladığını söyledi.Bahçeli, iktidarın AB uyum yasaları ile de terörü suç olmaktan çıkardığını ileri sürdü.
Bahçeli, ”Çelikten irade ve inançlı kadroların” bugün burada olduğunu ve milli görev için ayağa kalktığını belirten belirterek, Türkiye Cumhuriyeti’nin ebedi başkenti Ankara’dasergilenen bu muhteşem manzaranın, Türkiye’nin onurlu ve aydınlık geleceğinin en büyük güvencesi olduğunu kaydetti.
Bahçeli, ”Türk milletinin yegane ümidi olan MHP’nin, iktidar yürüyüşünde son dönemece girildiğini” ifade ederek, kongrenin, bu açıdan tarihi dönüm noktası olacağını belirtti. Ülkücü ahlaka yakışır ve demokratik olgunluk içinde geçeceğine olan inancını dile getirdi. Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinin, üniter, laik ve milli devlet yapısına dayandığına işaret ederek, bu yapının, Cumhuriyetin kurucu kahramanları ve kadroları tarafından, çağın ve ötesinin dikkate alındığı mükemmel bir vizyon ile belirlendiğini söyledi.
BAHÇELİ: “BERABERCE YAŞAYABİLMENİN KURALLARI 1923’TE BELİRLENDİ”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir devlet çatısı altında beraberce yaşayabilmenin kurallarının 1923’de belirlendiğini, başkentin Ankara, dilin Türkçe, bayrağın ay-yıldızlı bayrak, milli marşın İstiklal Marşı olduğunun anayasal güvence altına alındığını belirtti.
MHP 8. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Bahçeli, Cumhuriyetin 83 yıllık tarihinde, bu ilkeleri benimsemekle zorlanan, reddeden ya da değiştirilmeye çabalayan bedbahtların, zaman zaman beyhude çıkışlarına şahit olunduğunu ifade etti. Bahçeli, bu girişimlerin, millet tarafından lanetlendiğini, bu hezeyan sahiplerinin, hak ettikleri karşılığı gördüğünü belirtti.
Bahçeli, bugünkü durumun geçmişten çok farklı olduğunu söyleyerek, “Malum nifakların, yeni yöntemler ve yeni manevralar geliştirdiğinin anlaşıldığını görüyoruz. Bu çevrelerin, kendilerine sağlanan uluslararası himayeleri kullanmasıyla, temel değerlerin her zamankinden daha fazla tahribata başlandı” şeklinde konustu.
Küreselleşmenin yeni dünyada ve Türkiye için önemli bir tehdit olduğunu ifade eden Bahçeli, milli varlığa yönelik tehdidin bir kolunun da ülkeyi yöneten ”gayri milli zihniyetin” tek başına iktidarı olduğunu koşmasında söyledi.
VATANIMIZ, İÇERDEN HANÇERLENMEKTEDİR
Bahçeli, “İktidardaki AKP ile Türkiyemiz kuşatılmakta, milletimiz yargılanmakta, üniter yapı sarsılmakta, değerlerimiz tartışılmakta,tarihimiz sorgulanmakta, beraberliğimiz parçalanmaktadır. Vatanımız, içerden hançerlenmektedir” ifadelerini kullandı. MHP’nin, devlet ile milletin geleceği için dünden daha önemli ve kutsal bir görevle karşı karşı olduğunu kaydeden Bahçeli, Türkiye’nin, her alanda derin buhran içinde çırpındığını belirterek, başka başkentlerin sunduğu kurtuluş reçetelerinin, Türk milletini bir adım ileri götürmeyeceğini ifade etti.
Sorunlarının çözümünde Türkiye merkezli bakılması ve geleceğin Türkçe okunması gerektiğini belirten Bahçeli, ”Küresel dayatmaların önündeki en önemli engel milli devlet yapısı ve bu yapının temel taşı milliyetçiliktir” şeklinde konuştu.
“MİLLİ SERVETLERİ PAZARLIYORLAR”
Özelleştirme adı altında Türkiye’nin milli servetleri ”pazarlandığını” savunan Bahçeli, ”Kırılganlığı ileri derecede artan ekonomide kriz işaretleri yükselmektedir” şeklinde konuştu. Bahçeli, dış politikada Türkiye’nin zemin ve cephe kaybettiğini, onur ve haysiyetinin ağır yara aldığını ileri sürerek Türkiye’nin dış politikasının ”AB ve ABD’nin güdümündeki teslimiyetçi politikalara” kurban edildiğini söyledi. Bahçeli, “Ver kurtul anlayışının iflah olmaz temsilcisi olan taşeron ruhlu bu hükümet, Türkiye’yi her alanda krize sürüklemiştir” dedi.
Türkiye’nin ”ezik ve etkisiz” hale itildiğini öne süren Bahçeli, hükümetin Kıbrıs davasını ”bir kambur” olarak gördüğünü, Kıbrıs’ı Rumların insafına terk ettiğini öne sürdü. Bahçeli, şunları söyledi: ”Türk limanlarının Rum gemilerine açılması konusunda AB’ye karşı sahte kahramanlık yapan Başbakan’ın derdi Kıbrıs değil, yaklaşan seçimlerdir. Seçimden sonra gerekli siyasi imkanı bulabilirse, Kıbrıs’ı Rumlara teslim için son adımları atacağından kimsenin şüphesi olmasın. Hükümet, Irak’ın parçalanması sürecini bir seyirci olarak uzaktan izlemektedir. AKP, Iraklı Türkmen kardeşlerimize sırtını dönmüştür. Peşmerge gruplar Kerkük’ü ele geçirmişlerdir. Kerkük’te iç savaş şartları oluşmaktadır. Türkmenlerin oradaki varlığı çok ağır bir tehdit altındadır. Talabani ve Barzani her gün Türkiye’ye meydan okumaktadır. Türk işçisine ve köylüsüne diklenmeyi marifet sayan Başbakan Erdoğan’ın bu tahrikler karşısında sesi soluğu çıkamamaktadır. Batı Trakya Türk azınlığı unutulmuş. ABD ve AB’nin dümen suyunda sürüklenen AKP hükümeti Türki cumhuriyetlerde yoktur. İlişkilerimiz hiç düzeyindedir.”
Bahçeli’nin konuşma sırasında sık sık sesi kısıldı. Bahçeli, ses kısıklığını su içerek gidermeye çalıştı.
BAHÇELİ: “TÜRKİYE DİZÜSTÜ ÇÖKERTİLMEYE ÇALIŞILIYOR”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin 8. Olağan Büyük Kongresi’nde yaptığı konuşmada ”Brüksel’e hesap verme telaşında olan hükümet, Türk milletine hesap vermeye hazırlanmalıdır” dedi.
Bahçeli, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’de zorla bir azınlık oluşturma sevdasına düştüğünü, din ve mezhep ayrışmasını Türkiye’nin karşısına getirdiğini, AB’nin Türkiye’nin kardeşliğini hedef alanlara destek çıktığını ve Türkiye’nin milli tarihini karalamak isteyenlerin sığınma yeri olduğunu söyledi. Bahçeli, Türkiye’nin dizüstü çökertilmeye çalışıldığını ifade etti.
Hükümetin Brüksel’e hesap verme telaşında olduğunu belirterek, hükümetin asıl milletine hesap vermeye hazırlanması gerektiğini söyleyen Bahçeli, hiçbir siyasi projenin Türkiye’nin birliğinden ve kardeşliğinden önemli ve öncelikli olmadığını ifade etti.
Bahçeli, ”MHP, Türkiye’nin bugününe ve geleceğine Brüksel değil, Türkiye gözlüğüyle bakmaktadır” ifadelerini kullanarak, Türkiye’nin milli devlet ve üniter yapısının her türlü tartışmanın üzerinde olduğunu söyledi. Bahçeli, Türkiye ne pahasına olursa olsun AB’ye üye olmaya mahkum, muhtaç ve mecbur olmadığını söyledi, Bahçeli, Türkiye’nin bir kavşak noktasına gelinirse doğal olarak herkesin kendi yoluna gideceğini belirtti.
Bahçeli, ”Milliyetçi hareket Avrupa Birliği için onurlu bir üyelik düşünüyor derken Türkün nazik bir cümlesini dünyaya haykırmaktadır. Onurumuzun zedelendiği yerde ‘Al Kopenhag Kriterlerini git’ diyebiliriz” dedi.
Bazı sermaye gruplarının, medya organlarının ve bazı merkezlerin küreselleşme, AB’nin gerekleri ve Türk toplumunun çağa uyumu olarak sunulan safsataların milliyetçi söylemleri hedef aldığını iddia eden Bahçeli, AB projesinin medeniyet ve refah projesi olarak takdim edildiğini, ancak Türkiye’nin bölünmesi, dağılması ve parçalanmasını amaçlayan hain bir yıkım projesi olduğunu söyledi.
AB’nin söz konusu hedeflerine ulaşabilmek için Türk milletçiliğini engel gördüğünü iddia eden Bahçeli, ”yükselen milliyetçilik tehlikesi” olarak yürütülen kampanyanın arkasında da bu düşüncenin olduğunu söyledi. Bahçeli, hükümete yönelik yaptığı eleştirilerde de, “Aldattığı Türk milletine sırtını dönen hükümet inanç tefecilerinin, belediye ve ihale mafyalarının iktidarı olmuştur” ifadelerini kullandı.
Bahçeli, Türkiye’nin, AK Parti iktidarının yönetiminde 5. yılına girdiğini, bu dönemin 83 yıllık Cumhuriyet tarihinin en ıstıraplı ve en karanlık dönemi olduğunu söyledi. Bahçeli, yakın geçmişte ülkesine yönelik rejim tehditlerine karşı duran milliyetçi hareketin, sömürgenin önüne engel olarak çıkacağını söyledi. Milliyetçi hareketin Türkiye’nin ve MHP’nin üzerinde oynanan oyunlara asla müsaade etmeyeceğini vurgulayan Bahçeli, ”İnşallah sizin çalışmalarınızla MHP tek başına iktidara gelecektir” şeklinde konuştu.
Bahçeli, Türkiye’nin, AK Parti iktidarının 83 yıllık Cumhuriyet tarihinin en ıstıraplı ve en karanlık dönemi olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Türkiye’ye büyük acılar getirmiş ve çok ağır bir tahribat yapmıştır. Bu kara dönemin bilançosu yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilen milyonlarca insan, işsizliğin ve sefaletin pençesine terk edilen büyük halk kitleleri, küresel sermaye ve uluslararası tefecilere teslim edilmiş milli kaynaklar, milli kaynakları yağmalanmış ve başta tarım olmak üzere tam bir çöküş yaşayan ekonomi, bütün kurumları kuşatılmış, kirlenen ve itibar kaybeden siyaset, kanlı terör, soygun ve vurgunun kol gezdiği karanlık bin asayiş ve güvenlik tablosu.Türkiye’nin sıkıntılarının temelinde AK Parti iktidarının çarpık siyaset anlayışı ve kültürünün yattığını ortadadır. umut sömürüsü, hayal ticareti ve inanç hortumculuğu yaptılar. Bu kadrolar emsali görülmemiş bir vurgun ağı kurmuştur. AK Parti vurgun cenneti ve talan yuvası olmuştur. Parti yetkilileri boğazına kadar vurgun batağının çamuruna saplanmıştır. Aldattığı Türk milletine sırtını dönen hükümet inanç tefecilerinin, belediye ve ihale mafyalarının iktidarı olmuştur. AK Parti zihniyetinin Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ilkesi ve felsefesiyle kökleri çok derinlere giden ve tedavisi mümkün olmayan marazi sorunları bulunmaktadır. AK Parti iktidarının millet ve devletle kavgalı olmasının temelinde bu kronik hastalık yatmaktadır.”
Bahçeli, iktidarın Türk milletinin manevi duygularını siyasi malzeme olarak kullandığını belirterek, ”İnanç hortumculuğu, siyasi kamplaşmadan medet uman AK Parti iktidarının en önemli siyasi malzemesidir” şeklinde konuştu.
AK Parti iktidarının, ”Tarihle yüzleşmek adı altında Ermeni yalanlarının sözcülüğünü yaptığını” öne süren Bahçeli, hükümetin şimdi de ”Türklüğe hakareti serbest bırakmak için harekete geçtiğini” söyledi. Hükümetin, ”gaflet siyasetiyle bölücülerin amacına hizmet ettiğini” ileri süren Devlet Bahçeli, ”İhanet odaklarının cesaret kaynağı olmuştur. Etnik bölücülere rahatça at koşturacakları hareket imkanı sağlanmıştır. Alt üst kimlik peşinde koşulmuştur. Bunlarla terör örgütü PKK’nin parçalı millet anlayışının savunuculuğunu yapılmıştır” şeklinde konuştu.
Bu dönemde terör örgütünün siyasallaşma ve uluslararası sorun olma yolunda önemli yol aldığına ve böylece etnik bölücülüğün siyaset sahnesine taşındığına dikkati çeken Bahçeli, hükümetin ”terörün güç kaynakları karşısında teslimiyet içine girdiğini” söyledi.
Bahçeli, Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın yuvalarına sınır ötesi operasyon yapmasının gündemden çıkarıldığını ”terörün Barzani ve Talabani’ye havale edildiğini” ifade etti. ”Teröristlere af” tartışmalarının endişe verici olduğunun altını çizen Bahçeli, ”Terör yuvalarını kurutmak için Kandil Dağı’na gidilmesi gerekirken, Kandil Dağı’nı Ankara’ya getirmek için hamaset ve gaflet yarışına girilmesi üzerine herkes çok iyi düşünmelidir” şeklinde konuştu.
BAHÇELİ: “CUMHURİYET’İN YAPISINI TARTIŞMAYA AÇMAK İHANETTİR”
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, alt-üst kimlik tartışmalarının ”abesle iştigal olduğunu” söylerek, ”Cumhuriyetin kuruluş ilkesi ve yapısını tartışmaya açmak, devletin varlığına kastetmekle eşdeğerdir. Bunun adı, ihanettir” dedi.
MHP 8. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Bahçeli, Türkiye’ye kefen biçmeye hazırlananlara seslenmek istediğini belirterek, kuşatma ne kadar ağır olursa olsun, tarihin henüz hükmünü vermediğini, Türk milliyetçilerinin henüz son sözünü söylemediğini belirtti. Hiçbir güç, tezgah ve oyunun, MHP’nin mücadele azmini kıramayacağını ifade eden Bahçeli, bu kalenin, teslim alınamayacağını, zaptedilemeyeceğini söyledi. Bahçeli, MHP’nin, Türk milletinin ayakta kalan tek burcu ve son siperi olduğunu belirtti. Bahçeli, MHP’nin iktidar yürüyüşünü engellemeye hiç kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade etti.
Bahçeli, ”Alt-üst kimlik” tartışmalarını, ”abesle iştigal” olarak nitelendirerek, ”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, buraya dikkat et” dedi. Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti varsa, bir Türk milletinin de olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin devletinin tek, ülkesi ve milletinin bir olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Cumhuriyetin kuruluş ilkesi ve yapısını tartışmaya açmak, devletin varlığına kastetmekle eşdeğerdir. Bunun adı ihanettir” ifadelerini kullandı. Türk milliyetçiliğinin, Türk milletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesi Türk saydığını vurgulayan Bahçeli, MHP’nin, Türk milletinin milli birliğinin tehlikeye düştüğü an, bunları korumak için taraf olacağını söyledi.
“ÜLKÜCÜ GENÇLERİ SOKAK ÇATIŞMASININ TARAFI OLMAYACAK”
Bahçeli, terörle mücadelenin iktidarın sorumluluğunda olması ve meşru güvenlik güçleriyle bu mücadeleyi yapması gerektiğini vurgulayarak, hiçbir gücün, milliyetçileri, ülkücü gençleri, bir sokak çatışmasının tarafı haline getiremeyeceğini söyledi. Bahçeli, ”ülkücülerin Ankara’da iktidarda olacağını, mücadelesini sokaklarda değil, iktidarında yapacağını” söyledi. Bahçeli, Türkiye’nin seçim sürecine girdiğini, bu seçimlerin, kader seçimi olacağınında altını çizdi.
“AK PARTİ’NİN GÜNAH ÇIKARMAK İÇİN MİLLİYETÇİLİK TAKİYYESİNE SOYUNDU”
Bahçeli, AK Parti yöneticilerinin, son günlerde ”can kurtaran gibi milliyetçilik söylemlerine sarıldığını, siyasi sonunun geldiğini gördüğünü” savunan Bahçeli, ”AK Parti’nin günah çıkarmak için milliyetçilik takiyyesine soyunduğunu” MHP kurultayında ifade etti. Bahçeli, demokratik Cumhuriyet edebiyatı yapanların, İmralı canisiyle ağız birliğinde olanların, milli değerlere sahip çıkmayanların, Türk milliyetçisi olmalarının, bu sıfatı ağızlarına almalarının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.
Bahçeli, ”Milliyetçilik onların zannettiği gibi sadece demir dövmek, poşu bağlamak değildir” diyerek, milliyetçiliği, ”Milliyetçilik, millete kara sevdayla bağlanmaktır, yüzyıllık mirası yüreklerde taşımaktır, yok olduğu sanılan coğrafyadan yeniden doğmaktır. İhtiyaç olduğunda, ölüm karşısında imtihan olmaktır. Milliyetçilik, Mete, Selçuk Bey, Yavuz, Atatürk, Ziya Gökalp, Atsız, Türkeş, Nene Hatun, Sütçü İmam, Köroğlu, Pir Sultan, Baki,
Yunus, Hacı Bektaş, Osman Bey, Yıldırım, Fatih’tir. Sabır, inanç, çelikten yürektir. Milliyetçilik, semah, halay, horon, bar, zeybek, seğmen, yiğit dadaştır.” şeklinde tanımladı.
“HERKESİ KUCAKLAYIN”
Bahçeli, ”İktidar yürüyüşünde kazaya sebebiyet vermemek için önce sağa, sonra sola, sonra tekrar sağa bakın, alayını kucaklayın, iktidara doğru gidin” diyerek, Herkesin milliyetçi olabileceğini ifade etti. Bahçeli, ancak bunu siyaset yönetim projesi olarak gören tek partinin MHP olduğunu sözlerine ekledi.
Bahçeli, ”Washington’a gitmeden de Ankara’da iktidar olunabileceğini” söyleyerek, iktidarlarında, meydanlarda bölücülerin, ovalarda sivil maskeli terör maşalarının cirit atmayacağını, AB komiserlerinin tepeden bakamayacağını kaydeden Bahçeli, etnik bölücülüğe son vereceklerini, halk ile terörist arasında ayırımın yapılacağını, vatandaşların PKK baskısı ve terörüne karşı mutlaka korunacağını söyledi.
Bahçeli, iktidara gelmeleri halinde, terörle mücadelede sınır ötesi harekat da dahil, her türlü askeri ve diğer önlemleri alacaklarını belirterek, terör örgütü elebaşının İmralı’daki ”misafirliğine” son verileceğini ve kalan ömrünü F tipi cezaevinde geçireceğini kaydetti. Bahçeli, milleti, vatanı temiz ve samimi duygularla seven herkesin yerinin, milliyetçi hareketin safları olduğunu söyledi.
Bahçeli, ”Bu şerefli mücadelede bizlere yol arkadaşlığı yapacak temiz ve namuslu vatanseverleri, MHP bayrağı ve çatısı altında toplanmaya davet ediyorum. Çok değerli hizmetleri olan arkadaşlarımız, bu milli çağrımızın doğal muhataplarıdır.” dedi. Bahçeli, “Geride bırakılması gereken kırgınlık ve küskünlükler nedeniyle ayrı düştüğümüz arkadaşlarımıza, MHP kapısı sonuna kadar açıktır. Ortak hatıralarımız ve acılarımızla yoğrulmuş bulunan bu kutsal davaya sadakat ve samimiyetle bağlı olma inancını kaybetmemiş bütün kardeşlerimizi yuvalarına dönmeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu. Bahçeli, konuşmasının sonunda delegelere ”Benimle bu yola çıkmaya hazır mısınız?” diye sordu. Yarından itibaren her kapıyı açmalarını, herkesi kucaklamalarını isteyen Bahçeli, sözlerini, ”60. hükümet, Milliyetçi Hareket. Ne mutlu Türküm diyene” diyerek konuşmasını tamamladı.
KURULTAY’DAN NOTLAR
Milliyetçi Hareket Partisi’nin 8. Büyük Olağan Kurultayı’na Devlet Bahçeli damgasını vurdu. Kurultaya rakipsiz giren Bahçeli’nin konuşması sık sık ‘Devletin Başına Devlet Geçecek’ sloganlarıyla kesildi.
Kurultay yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Kurultayın yapıldığı Atatürk Spor Salonu’na gelen partililer 4 ayrı güvenlik noktasında arandıktan sonra salona alındı. Kurultaya silahlı kimsenin alınmayacağı yönünde önceden yapılan duyurunun etkili olduğu görüldü. Üst aramalarında birkaç istisna hariç silahlı kimseye rastlanmadı.
Kurultayın yapıldığı salon özellikle Bahçeli’nin konuşmasını yaptığı sırada hınca hınç doluydu. Salona giremeyen partililer de dışarıda kurulan dev ekrandan Bahçeli’nin konuşmasını dinleme fırsatı buldu. Kurultayın yapıldığı salon Bahçelinin resimleri ile donatıldı.
Kurultaya tek aday olarak giren Bahçeli, partililerin yoğun sevgi gösterileri ile karşılandı. Bahçeli’nin konuşma yaptığı sırada konuşması sık sık sloganlar ve tezahüratlarla kesildi. Bahçeli’nin de 57 sayfalık konuşmasında sık sık öksürdüğü ve 3 kez sesinin kısıldığı gözlendi.
MHP’nin kurultayında AK Parti’yi Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Ayalan temsil etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Saadet Patisi Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan, BBP Genel Başkan Yardımcıları Hakkı Özyurt, Üzeyir Tunç ve Ertuğrul Ogan, DYP Genel Sekreteri Kamil Turan, Anavatan Partisi’nden Muğla Milletvekili Hasan Özyer ve Malatya Millietvekili Miraç Akdoğan partilerini temsilen kurultaya katıldı.
Bahçeli’nin konuşması sırasında eleştirdiği siyasilere yönelik zaman zaman protestolar yaşandı. Düz ovada siyaset söylemi nedeniyle DYP genel Başkanı Mehmet Ağar, ‘Askerlik yan gelip yatma yeri değildir.’ sözü nedeniyle Başbakan Erdoğan yuhalandı.
BAHÇELİ, 78 İL BAŞKANIN ÖNERGESİYLE GENEL BAŞKAN ADAYI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 8. Olağan Büyük Kongresi’nde 78 il başkanın ortak önerisiyle yeniden genel başkanlığa aday gösterildi. Divan Başkanı Mümin İnan, 78 il başkanın ortak önergesiyle Bahçeli’nin, genel başkanlığa aday gösterildiğini bildirdi. Bahçeli, genel başkanlık seçimine tek aday olarak girdi.
MHP 8. Olağan Büyük Kongresinde, 1174 delege, ilk olarak genel başkanlık seçimi için oy kullanacak. Ayrıca 70 kişilik Merkez Yönetim Kurulu ve 9 kişilik Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri de belirlemek üzere kurultay salonunda hazırlıklar yapıldı.
BAHÇELİ’DEN TEŞEKKÜR KONUŞMASI
Yeniden MHP Genel Başkanı seçilen Bahçeli, sonuçların açıklanmasından sonra bir teşekkür konuşması yaparak, “Ülkücülerin ülkelerine sahip çıktıkları bu kongrede hepinize ayrı ayrı kalbi teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Kurultayın, ülkücülere yakışır olgunluk ve seviyede yapılmasından mutluluk duyduğunu söyleyen Bahçeli, ülkücü iradenin kongrede tecelli ettiğini ifade etti.
Kendisine yeniden bayrağı taşıma imkanı veren delegelere teşekkür eden Bahçeli, yarından itibaren bütün MHP kadrolarıyla birlikte meydanlara çıkacaklarını ve Anadolu yollarına düşeceklerini söyledi. Bahçeli, “Türkiye’de ayak basmadık mezra, belde, kasaba ve çalmadık kapı bırakmayacağız” dedi. Bahçeli, “Bu kurultayda verilen mesaj Türkiye’nin birliğine ve onuruna sahip çıkmanın mesajıdır. Bu mesaj, Türk milletinin asil çocuklarının vurgunculara, soygunculara ve hortumculara müsaade etmeyeceğinin mesajıdır. Bu mesaj bu vatanı böldürmeme, cephelere ve kamplara ayırmamaya karşı verilecek mücadelenin mesajıdır.” şeklinde konuştu.
Bahçeli’nin bu heyecanlı konuşmasının ardından salondaki herkes ayağı kalkarak, “Devletin Başına Devlet Gelecek” ve “Başbakan Devlet Bahçeli” sloganları attı. Bahçeli, “60. hükümet Milliyetçi Hareket” sözleriyle konuşmasını tamamladı.
“MEVZUBAHİS DEVLET BAHÇELİ İSE GERİSİ TEFERRUATTAN İBARETTİR”
Genel başkanlığa aday olan ancak partinin Merkez Yürütme Kurulu tarafından partiden ihraç edilen Ümit Özdağ, kongreye katılmayacağını açıklamıştı.
Kongrenin MHP’ye yakışır bir şekilde geçmesi gerektiğini belirten Özdağ, “Benden korkanların, beni, herhangi bir tahrik için suni gerekçe olarak kullanmasına izin vermeyeceğim” demişti.
Kurultay salonunda Özdağ’a atıfta bulunan ‘Mevzubahis Devlet Bahçeli ise gerisi teferruattan ibarettir’ pankartı da salondaki ülkücüler tarafından indirildi