MHP’yi ayaklandıran adam ne ifade verdi?

MHP Genel Merkezi'ni ayaklandıran adam, verdiği ifadede neler söyledi?

MHP Genel Merkez binası önünde dün şüpheli araç paniği yaşandı. Murat B. isimli şahıs, otomobiliyle binaya girmeye çalıştı. Olay, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Konya mitingi için yola çıkmasına 10 dakika kala meydana geldi. Giriş kapısındaki Kültigin ve Bilge Kağan heykellerini çevreleyen zincirleri de aşan araç, heykellere çarparak durabildi.

Şahıs etkisiz hale getirilip gözaltına alınırken araçtaki aramada bombaya rastlanmadı. Şüphelinin, başkalarından kaçtığını, ‘beni öldürecekler’ diyerek binaya sığınmaya çalıştığını söylediği öğrenildi.

MHP Genel Merkezi’ne saldırıyı gerçekleştiren Murat B.’nin ilk yapılan incelemesinde Kırıkkale nüfusuna kayıtlı olduğu belirlendi. Ayrıca yapılan Genel Bilgi Tarama’sında (GBT) da herhangi bir suç kaydına rastlanılmadığı tespit edildi. Zanlı bunun yanı sıra emniyette binaya girmesine gerekçe olarak bir grup tarafından takip edilmesini gösterdi. Tartıştığı bazı kişilerin kendisini takip ettiklerini iddia eden Murat B., “Binaya girmeseydim beni vuracaklardı.” şeklinde ifade verdiği belirtildi. Zanlının psikolojik sorunları olduğu da kaydedildi.

Saldırının ardından Konya’ya geçen MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin ‘Türkçe Mitingi’nde, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, sık sık Mısır’da darbe karşıtlarının simgesi haline gelen ‘Rabia’ işaretini yapmasını eleştiren Bahçeli, “Başbakan Erdoğan, Mursi’nin derdine düşmüştür. Böylelikle Mısır’la da arayı açmıştır. ‘Rabia’ işareti Başbakan’ın yeni hobisi olmuştur. Dört yaparak kendini aklamanın hevesindedir. Sanki İhvan’ın Türkiye temsilciliği gibi çalışmakta, yas genelgeleri yayınlamaktadır.” ifadelerini kullandı. Çözüm sürecine sert eleştirilerde bulunan Bahçeli, Diyarbakır’ın Hazro ilçesinde terör örgütünün iki genci zorla alıkoyması üzerine iki aile arasında çıkan çatışmada 8 kişinin katledilmesi olayını hatırlattı. “Başbakan, PKK’nın dağa zorla militan çıkarmasına direnen ve itiraz eden Uğurlayan ailesinin çığlığını ne zaman duyacak? Terörün zorbalığına sesini daha hangi hallerde yükseltecektir? PKK doymak bilmeyen iştahı ile Türkiye’yi istiyor.” dedi. Terör örgütünün, Kürtlerin temsilcisi, savunucusu ve hamisi olmadığını ifade eden Bahçeli, “Bölünmeye kapalı ve karşı duran Kürt kökenli kardeşlerimi terör örgütünün insafına terk etmek, hükümet olmanın neresinde yazılıdır?” diye sordu.

MISIR’DA YAŞANANLARDAN MURSİ DE SORUMLU

Devlet Bahçeli’nin gündemindeki bir diğer konu Mısır ve Suriye’de yaşanan katliamlardı. Suriye’de iç savaşın tüm vahşetiyle sürdüğünü belirten Bahçeli, “Artık ölümler otomatiğe bağlanmış, seri cinayetler olağanlaşmıştır. Mısır’da da cunta yönetimi sivillere ölüm kusmuştur. Şüphesiz bu olanlarda Mursi’nin de parmağı vardır. Nihayetinde Mursi zihniyeti Mısır’ın bu hale gelmesinde pay sahibidir.” dedi.