MHP’li üyeden RTÜK’e şok suçlama!

RTÜK üst kurul üyesi Esat Çıplak, İstanbul'a yapılan görevlendirmelerle ilgili çok ilginç bir yorumda bulundu.

RTÜK üst kurul üyesi Esat Çıplak, Devlet Denetleme Kurulu’nun RTÜK 2006-2007-2008 yılları faaliyet ve işlemlerinin denetlenmesine yönelik raporunda yer alan İstanbul’a geçici görevlendirmelerle ilgili, “RTÜK uçak alsa daha ekonomik olurdu” değerlendirmesinde bulundu.

Çıplak, RTÜK üyelerinin İstanbul’a geçici görevlendirmelerinde uygulamanın hala devam ettiğine dikkat çekerek, harcırah bedelinin 30 TL, uçak biletinin ise 300 TL olduğunu dile getirdi. Çıplak, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Yüzlerce milyarlık Ankara-İstanbul arası uçak yolculuğu parasını ne vicdanlara ne de millete izah etmenin imkanı yoktur. Devlet görevli bürokratına harcırah öder. Hem harcırah almayarak devlet görevi dışında seyahat yaptığınızı ikrar edeceksiniz hem de harcırahın 10 katı büyüklüğündeki uçak paralarını devlete ödeteceksiniz. Bu istismarı herhangi bir ahlak kuralıyla açıklamak mümkün değildir. Ne devletin büyüklüğünü ayağa düşürün ne de milletin malını istismar edin.”

Raporda İstanbul’a yönelik geçici görevlendirmelerin gerçek bir görevlendirme olup olmadığının ve hizmet ihtiyacından kaynaklanıp kaynaklanmadığının ve görev onaylarında yazılı görevlerin yerine getirilip getirilmediğinin de incelenmesi önerildi.

Çıplak, 8 aylık görev süresi içinde hiç yurt dışına çıkmadığını, İstanbul’a ise iki defa görevli olarak gittiğini belirtti. Çıplak, lojmanda oturduğunu dile getirerek, elektrik, su, gaz ve aidat giderlerini kendisinin karşıladığını açıkladı.