MHP’li Vural’ın gerilimi arttıracak sözleri

MHP'li Oktay Vural gerilimin yaratacağı zararları anlatırken yine gerilim yaratacak bir benzetmede bulundu.

Meclis yumrukların konuştuğu utanç gecesini unutmaya çalışırken sorumluluk sahibi yöneticiler yangına körükle gitmeye devam ediyor. MHP’li Oktay Vural Başbakan’a gerilimi düşürmesi çağrısı yaparken amigon benzetmesi yaptı.

Vural, düzenlediği basın toplantısında, önceki gün Genel Kurul’da meydana gelen kavganın, AK Parti’li milletvekillerin, MHP’li milletvekillerinin oturduğu sıralara yürüdüklerini öne sürdü ve buna ilişkin fotoğrafları gösterdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, konuşması sırasında AK Parti’li milletvekillerin saldırılarına sessiz kaldığını, daha sonra Genel Kuruldan ayrıldığını anlatan Vural, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kavga sırasında yerinden kalkmadığını ve Genel Kurulu terk etmediğini söyledi.

AMİGO GİBİ HAREKET ETMEYİN

Türkiye’nin kritik bir yöne gittiğini, kaos, kargaşa ve çatışmanın kimseye hayrı olmayacağını ifade eden Vural, ”Türkiye Cumhuriyeti Devletini yönetme konusunda daha dikkatli olunuz, bunun bedelini milletimiz öder. Yanlış yapıyorsunuz. Acımasızca, bunlardan istifade etmek yanlış bir düşüncedir. Kendinize gelin Sayın Başbakan. Dolayısıyla amigo gibi hareket edemezsiniz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın, MHP’li Osman Durmuş konuşurken ”2008’de peygamber benzetmesi yapanların kınanmasını beklediğine” ilişkin sözleri üzerine söz talebinde bulunduğunu kaydeden Vural, ”Bunların siyaseten konuşulmasını doğru bulmuyorum. Ama bu benzetmeyi yapan adamla ilgili hiçbir eleştiri yapmayanlar, bu ifadeleri kullanan il genel meclisi üyesi yapılmışken bu adama laf söylemeyenler, bunu eleştiren MHP’ye dil uzatabiliyor” dedi.

Benzetmede bulunan eski AK Parti Aydın İl Başkanı İsmail Hakkı Eser’in, partisinden istifa etmiş olmasının, MHP’nin eleştirilerini haklı çıkardığını belirten Vural, böyle bir benzetmeyi, dine dil uzatanları hafife alamayacaklarını, konuyu geçiştiremeyeceklerini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın benzetme yapılması konusunu hafife aldığını savunan Vural, şöyle devam etti:

”Bizim için değerli, önemlidir. Böyle bir ifadeyi kullanan kimsenin, parti tarafından taltif edilmesini doğru bulmamız mümkün değildir. Bir siyasetçi olarak, bu ifadeleri kullanan kişi hakkında, bu kadar destekleyici bir tavır oluşturulmasını düşünemem, bunu AKP’ye oy veren milyonlarca insanı da dışlayarak söylüyorum. Onlar da rencide olmuştur. Nasıl bir muhafazakar anlayışla bunu kabul edebiliriz. Rencide olan onlardır. Onlarca telefon geliyor ‘böyle bir şeyi muhafaza eden zihniyet, nasıl olur da adım atmaz’ diyorlar, kınıyorlar.”

BOZDAĞ ÖZÜR DİLESİN

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın, MHP’nin ”bir takım benzetmeleri kullanmak suretiyle peygamberlere, bütün Müslümanlara dil uzattığı” şeklinde ifadeler kullandığını anımsatan Vural, şunları kaydetti:
”Tövbe estağfurullah. Bu nasıl vicdansızlıktır. Hepimiz hep beraber birlikte böyle bir benzetme yapana karşı çıkmamız gerekirken, şunlar yaptı, bunlar yaptı… İnsanlarımızı nasıl böyle rencide edersiniz. Bizim eleştirdiğimiz tavır, o kişinin tavrı, o kişinin benzetmesidir. Bugün kalkıp konuşmasıyla dil uzatmıştır. Bütün Müslümanlardan özür dilemesi gerekir. Böyle bir haksızlık olabilir mi? Bu gibi konularda suçlamalar yapmak yerine, kitleleri rencide etmek yerine, bu tavrı oluşturan ve böyle bir tartışmaya yol açan kişinin eleştirilmesi daha uygun olacaktır. Biz, o kişinin tavrını doğru bulmadığımızı bir yıl önce söyledik, CD’leri dağıttım. Şimdiye kadar siyasi tavır oluşturulmamasını eksiklik olarak görüyorum.

MUKADDESLERİMİZE DİL UZATTIRMAYIZ

Biz, milliyetçi ve muhafazakar bir partiyiz. Milliyetçi ve muhafazakar bir parti olarak, bizim mukaddeslerimize dil uzatılmasını, MHP’nin herhangi bir mensubunun bununla ilişkilendirilmesini reddediyoruz ve bunu yapanları kınıyoruz. MHP’ye, milliyetçi ve muhafazakar değerlere bu kadar çarpık bakan bir zihniyeti kınıyoruz. Nedir alıp veremediğiniz bu milletin kimliğiyle, bu milletin mukaddesatıyla? Bu tartışmaların kimseye faydası yok.”

Vural, bu tür konuların siyasi tartışma ve suçlama aracı yapılmaması gerektiğini belirterek, ”Bu siyasette fayda vermez ama değerlerinizi aşındırır. Günahtır, siyaset için bunlara değmez. Tavır alalım, bu konuların siyaset aracı yapılmasını doğru bulmayalım. Bu değerler hepimizin değeridir. Partiye göre değer olur mu? Yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede, bu ifadelerden rahatsız olmayacak bir fert bulmamız mümkün değil” diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ’ı bütün Müslümanlardan özür dilemeye davet eden Vural, ”Siyasetin bu kadar acımasızca yapıldığı, dini değerlerimizin bu kadar acımasızca istismar edildiği bir ortamda, bunun üzerinden siyaset devşirmek isteyenleri kınıyorum, telin ediyorum” diye konuştu.

GÖZYAŞI SİYASETİ YAPMAYIN

Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başı örtülü olduğu gerekçesiyle GATA’ya alınmamış olması konusunun herkesi üzdüğünü belirten Vural, Erzurum’da çocuğunun diploma töreninden başı örtülü olduğu için çıkarılan insanların da yüreğinin ağladığını söyledi. Başbakan Erdoğan’ı, grev yapan işçilerin sorunlarıyla ilgilenmeye davet eden Vural, şöyle devam etti:

”Muhterem eşinizin GATA’ya alınmamasından duyulan ıstırabı, başı açık, başı kapalı belki herkes hissetmiştir. Ama böyle bir konuyu gündeme getiren sizsiniz, biz değiliz. Yedi yıldan bu yana Türkiye’yi yöneten sizsiniz, biz yönetmiyoruz. Eğer böyle bir sıkıntı olmuşsa, üzerinden gözyaşı siyaseti üretmek yerine, bu gözyaşını ortadan kaldıracak adımlar atmanız lazım.

Başkalarının da annesi, kız kardeşinin gözyaşı vardır. Onun için böyle bir hususu -olup olmadığını bilmediğimiz- eğer böyle bir husus var ise bunu kabullenemeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Ama böyle bir konunun siyaset aracı olarak yapılmasını ve bununla ilgili olarak bu meselenin kişileştirilmesini… Ne olacak… Bir töreni izleyen başı örtülünün alınması ya da bir diploma törenine sokulmayanın gözyaşı, gözyaşı değil mi? Onun için bunların istismarı yerine, bunlarla ilgili bir çözüm yolu, uzlaşma arayışı oluşturmak ve 7 yıldan bu yana tek başına ülkeyi yöneten Hükümetin bu konuda kılını kıpırdatmamış olması son derece düşündürücü. Açılımı da gözyaşı üzerinden pazarlıyorlar tutmadı. Onun için bu siyasete ailelerinizi, eşleri, siyasetin malzemesi yapmadan üretilmesi, aile kurumumuza, milli ve manevi değerlerimize daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.”

VURAL’DAN KORUMA YANITI

AK Parti’li Bekir Bozdağ’ın korumalar ile ilgili tutanağı basın mensuplarına dağıttığını belirten Vural, ”Şu hukuk devletine bakın. Bunun üzerinden siyaset üretiyorlar. Acaba o gün orada Başbakan’ın, bakanların korumaları yok muydu? Onlarla ilgili tutanak neden tutulmadı?” diye sordu.

Bu tür konuların siyasete malzeme yapılmaması gerektiğini söyleyen Vural, ”Bu olayları maalesef AKP Grup Başkanvekilleri çıkıp acımasızca söylüyorlar. Onları vicdana ve gerçeğe davet ediyorum. Vicdansızlık yapmasınlar. Bu milletin, milli ve manevi değerlerinin bu kadar hortumlanmasına karşı seslerini çıkaramıyorlar” dedi.

AKPM OY AÇIKLAMASI

Oktay Vural, AKPM görevli milletvekillerinin üye bulundukları siyasi grupların listesini basın mensuplarına dağıtarak, MHP’li ve AK Parti’li ikişer milletvekilinin Avrupa Demokratlar Grubuna, AK Parti’li 5 milletvekilin Avrupa Halk Partileri-Hıristiyan Demokratlar Grubuna, CHP’li iki milletvekilin Sosyalist Gruba, AK Parti’li bir milletvekilin ise Avrupa Liberal Demokratlar Grubuna üye olduğunu söyledi.