MHP’nin aklı 3. Meclis Başkanvekilliği koltuğunda

Meclis Başkanlık Divanı’nda siyasi partilere düşen koltuklar için AKP, CHP, MHP ve DTP arasında koltuk pazarlığı yaşanıyor.

AK Parti’ye düşen 3. Meclis Başkanvekilliği’ni MHP istiyor. Ancak AKP, “Tüzüğe göre bizim hakkımız” diyerek bu koltuğu vermek istemiyor. Son sözü AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan söyleyecek.

Meclis iç tüzüğüne göre 4 TBMM Başkanvekilliğinin 2’sini iktidar partisi diğer ikisini ise en çok sandalyeye sahip siyasi partiler alıyor. Bu durumda AKP iktidar kontenjanından 2, siyasi parti sıralamasından da 1 Meclis Başkanvekili koltuğunu alacak.

MHP, 3. koltuk için el altından mesaj gönderdi. AKP yönetimi, Cumhurbaşkanlığı seçimine girerek olası krizi ortadan kaldıran MHP’nin bu talebine nasıl bir cevap vereceğini tartışıyor. AKP’de eğilim “Meclis’teki oylamaya katılmak görevleri. Hakkımız olan 3. koltuğu vermeyelim” görüşü hakim.

Başkanvekilliğinin önemi ne?

Meclis Başkanvekilleri, Başkan’ın katılmadığı birleşimleri yönetme yetkisine sahip. Meclis Başkanı’nın belirlediği nöbet çizelgesine göre her hafta bir başkan vekili Genel Kurul’daki birleşimleri yönetiyor. MHP’ye de bir üyelik verilmesi durumunda MHP’li Başkan Vekili de Genel Kurul’u yönetebilecek. Başkan vekilleri ayrıca TBMM Başkanı yurt dışına çıktığında başkanlığa, Cumhurbaşkanı ile Meclis Başkanı aynı anda yurt dışına çıktığında ise Cumhurbaşkanlığı’na vekalet ediyor.