MHP’nin Yaşar Kemal sessizliği

Türkiye Barışını Arıyor konferansına ve Yaşar Kemal'e her kesimden olumlu veya olumsuz tepkiler gelirken MHP neden sessiz kaldı.

13-14 Ocak’ta yapılan “Türkiye Barışını Arıyor” başlıklı konferansa ve bu konferansta “Teröristleri garilla yaptık” diyen Yaşar Kemal’e hemen her kesimden olumlu veya olumsuz tepki gelmesine rağmen Milliyetçi Hareket Partisi’den hiçbir açıklama gelmemesi dikkat çekti.

Konferansta Yaşar Kemal, Türkiye’de milliyetçi kisvesine bürünmüş ırkçılar olduğunu ve “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur” sözünü dillerine pelesenk edildiğini belirterek, “Bir ülke halkına bundan daha korkunç bir söz edilemez. Türk’ün Türk’ten başka dostu vardır, gizli saklı değildir. Malazgirt’ten bu yana Kürtler Türklerle dosttur” demişti.

Konferansta dile getirilen görüşlere özellikle de Yaşar Kemal’in konuşmasına medya ve siyasi çevrelerden olumlu olumsuz tepkiler geldi.

AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, CHP Batman Milletvekili Mehmet Nezir Nasıroğlu, Anavatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Keçeciler Yaşar Kemal’i ilk eleştiren siyasiler oldu. Hukukun Egemenliği Derneği Başkanı Erdem Akyüz, “Aslında ‘bölücünün adını aydın koyduk’ demesi gerekirdi” diyerek Yaşar tepkisini ortaya koyan ilk sivil toplum kuruluşu oldu.

Milliyetçi görüşe sahip siyasilerden ise sadece Büyük Birlik Partisi yaptığı açıklama Yaşar Kemal’e tepki gösterdi. Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Türkiye Barışını Arıyor” toplantısında PKK’lılar için “gerilla” ifadesini kullanan Yaşar Kemal için savcıları göreve çağırdı.

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu’da parti grup toplantısında Yaşar Kemal’in sözlerine isim vermeden “Türk Kürt Kardeştir” diyerek cevap verdi.

13 Ocak’ta başlayan ve 14 Ocak’ta sona eren konferansın üzerinden 4 gün geçmesine rağmen, Milliyetçi Hareket Partisi’nden konuyla ilgili açıklama yapılmaması dikkat çekti. MHP’den sadece Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural bir gazeteye “Türk, Kürt ayrımı yapan kalleştir. Ayrımı yapanlar en büyük hatayı yapıyor. Hata yapanların başında da Yaşar Kemal geliyor. Bu coğrafyanın ortak kimliği Türklük’tür” diyerek tepkisini ortaya koydu.

Ancak parti adına yapılan açıklamalarda bu konuya hiç değinilmemesi dikkat çekti. 13 Ocak’tan sonra MHP’den yapılan açıklamalardan biri
Vural’ın parti adına yaptı “AKP, DTP’Lİ BELEDİYE BAŞKANININ PETROLDEN PAY VERİLSİN TALEBİNİ KARŞILIYOR” açıklaması ile bugün Kerkük ve Irak sorununda hükümeti eleştiren Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin açıklaması oldu.

Her iki açıklamada da Konferans’taki konuşmalara özellikle de Yaşar Kemal’in açıklamalarına MHP’nin sessiz kalması, partinin konuyla ilgili tavrını netleştiremediği yorumlarına neden oldu.