Microsoft ‘Origami’ yi tanıttı

Dünyanın önde gelen yazılım devi Microsoft, cep telefonu ile dizüstü bilgisayarları arasında bir ürün olmasını hedeflediği "Origami" adlı cihazı tanıttı.

Cihazı ilk olarak Güney Koreli Samsung, Tayvanlı Asustek ve Çinli Founder Grup üretecek. Samsung’un üreteceği ürün ilk olarak Nisan ayında piyasada olacak. 3 saat civarında pil ömrü olan cihazı şimdilik ABD’li bir şirket üretmiyor. Origami, kablosuz internete bağlanabilecek ve sabit disk bulunacak. Microsoft, üreticilerin çeşitlendirmek için firmalarla görüşme halinde olduğunu kaydetti.

Microsoft Başkan Yardımcısı Bill Mitchell, cihaz ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu cihazın, cep telefonları gibi zaruri ve her yerde bulunacağına inanıyoruz. Origami projesi, büyük vizyonumuzun ilk adımı.” dedi.

Yeni ürünlerin fiyatını 599-999 dolar arasında olacağı bekleniyor. Ancak firmaların cihaza ekleyecekleri parçalara göre Microsoft ürün fiyatının 500 dolar olabileceğini belirtti.

Microsoft, cihazın pil ömrünün yetersiz olduğunu kabul ederken bu ömrü uzatmak için çalışma yaptıklarını belirtti. Şirket, ileriki modellerin yeni çıkaracakları işletim sistemi Vista’yı kullanacağını bildirdi.