Microsoft Vista’nın çıkışı ertelendi

Microsoft'un XP'den sonra piyasa süreceği Vista kod adlı yeni işletim sisteminin piyasaya çıkışı ertelendi.

Ancak Microsoft, işletim sistemini Ocak 2007’de piyasaya sürmeyi planlıyor. Microsoft, gecikme nedeni olarak güvenlik sisteminin kuvvetlendirilmesi çabalarını gösterdi. Ancak uzmanlar, Amerika’da alışveriş sezonundan sonra yeni işletim sisteminin piyasa sürülme planlının bilgisayar üreticilerini ve satıcıları telaşa sürükleyebileceğine dikkat çekti.

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft, Vista’yı 6 ayrı sürüm halinde piyasaya çıkaracak. 6 versiyondan 3’nün ev kullanıcıları, ikisinin iş dünyası ve birinin de gelişmekte olan ülkeler için tasarlanması planlanıyor.

“Longhorn” kod adıyla bilinen ancak daha sonra ismi Vista olarak değiştirilen yeni kuşak işletim sisteminin ilk deneme sürümü “Vista Beta 1” olarak daha önce son derece sınırlı bir kitle için deneme amacıyla yayınlanmıştı. Windows Vista’nın arayüzünde yarı şeffaf karakterler ve görseller kullanılacak. Vista’nın en önemli özelliklerinden biri olarakta bilgisayar dünyasında hızla yükselen arama eğilimine uygun, arama teknolojilerini işletim sistemine entegre edilecek olması. Bunun yanı sıra, Vista’da ayrıca dışa çıkışlar için güvenlik duvarı, dıştan gelen verileri tarayan bir de filtre bulunması planlanıyor.