Midyat polisi bin kişiye aşure dağıttı

Mardin'in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Mardin’in Midyat ilçesinde Emniyet Müdürlüğüne bağlı Toplum Destekli Polislik çalışmaları kapsamında vatandaşlara aşure dağıtıldı. Programa İlçe Emniyet Müdürü Serdar Yurdagül de katılarak vatandaşlara aşure ikramında bulundu.

Farklı dillere ve dinlere mensup insanların bir arada kardeşçe yaşadığı Midyat’ ta, İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından bin kişiye aşure dağıtıldı. Miladi 680 yılının 10 Muharrem günü, Irak’ın Kerbela şehri yakınlarında şehit edilen İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (sav)’in torunu Hazreti Hüseyin ve arkadaşlarının ölüm yıldönümü dolayısıyla Gümüşçüler Çarşı’sında dağıtılan aşureyi Süryani vatandaşlar da aldı.

Müslüman, Süryani ve Yezidi’lerin asırlardır birlikte yaşadığı Midyat’ta, aşureyi kendi elleriyle dağıtan İlçe Emniyet Müdürü Serdar Yurdagül, farklılıkların birer zenginlik olarak görülmesi gerektiğini söyledi.
Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği tarafından dağıtılan aşureyi alan vatandaşlar polislere teşekkür etti. Dağıtılan aşurenin de buna bir örnek olduğunu ve bütün kesimlerin farklılıklara karşı duyarlı olması gerektiğini dile getiren Yurdagül, “Böyle Muharrem ayı gibi farklı kesimlerin değerlerinin öne çıktığı bazı günlerimiz var. Gerçekten kardeş olduğumuzu, toplumdaki farklılıkların zenginlik olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bu faaliyetle buna bir örnek vermek istedik. Arkadaşlarımız güzel bir çalışma yaptılar teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.