Midyat’ta baskıcılık ve sabun kursu açıldı

Mardin'in Midyat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından basmacılık ve mis sabunu kursu açıldı.

Mardin’in Midyat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından basmacılık ve mis sabunu kursu açıldı. Açılış, ‘Adını Kalbime Yazdım’ dizisinin başrol oyuncularından Emel Göksu’nun da katılımıyla gerçekleşti.

    Işıklar Mahallesi Nehrozlar Cami yanında tarihi bir evde açılan kursa, 16 kursiyer katılıyor. Tamamı bayanlardan oluşan geleneksel baskıcılık kursunda kumaş üzerine ders veriliyor. Kurs öğretmeni Aysel Noyan açılışı gerçekleşen kursa, Oyuncu Emel Göksu, Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, kurs öğretmeni Aysel Noyan, MİDER Başkanı Ünal Günel, Midyat Kızılay Şube Başkanı Murat Aykat ve kursiyerler katıldı.

    Bezler üstüne çeşitli figürlerin çizildiği kursta ayrıca çeşitli meyvelerin şekillerinin yapıldığı sabunlar da üretiliyor. Rendelendikten sonra hamur haline gelen sabunlara daha sonra elma, limon, şeftali, kavun gibi meyve şekilleri veriliyor.

    Açılışta kısa bir konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Tevfik Baysal, bayanların bu tür etkinliklerde bir araya gelmesinden dolayı memnun olduklarını ve üretime yönelik yapılan çalışmaları desteklediklerini ifade etti.
Başta Kaymakamlık olmak üzere belediyenin de destek vermelerinden dolayı mutlu olduklarını söyleyen kurs öğretmeni Aysal Noyan, çalışmaların sonunda sergi açacaklarını belirtti.