Midyat’ta hastane için yer tespit çalışmalarına başlandı

Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar ve İl Sağlık Müdür Vekili Celal Abakay Midyat'ta inşa edilecek 100 yataklı devlet hastanesi için tespit edilen üç yerde incelemelerde bulundu.

Midyat’a gelen Vali Kılıçlar, Kaymakam Mustafa Yılmaz, Belediye Başkanı Şehmus Nasıroğlu, Emniyet Müdürü Yücel Buğdaycı, Sağlık Grup Başkanı Ziver Dirican, Ziraat Odası Başkanı M. Beşir Evsen, Şoförler Odası Başkanı M. Zeki Ayyıldız, Söğütlü ve Acırlı belediye başkanları ve iş adamları tarafından hükümet konağı girişinde karşılandı.

Kaymakamlık odasında bir araya gelen heyet, tespit edilen yerler konusunda bilgi alışverişinde bulunduktan sonra tespit edilen yerlere giderek incelemelerde bulundu. Daha sonra Vali Kılıçlar, tarihi yerleri gezdi. Kuyumcular çarşısından sonra Gelüşke hanını ziyaretlerinde; davul, zurna ve halk oyunları ekibi tarafından karşılanan grup, daha sonra Devlet Konuk evine geçti. Burayı da gezen grup, en üst katta kral odasının balkonunda yorgunluk çayını içtikten sonra Midyat’ta yaşayan Süryanilerin bayramını kutlamak için Mort İşmuni Kilisesine gitti.

Burada Metropolit Samuel Aktaş tarafından karşılanan gruba, “Yeni Yaşamın ve Dirilişin Simgesi” olan boyalı yumurtalar dağıtıldı. Vali Kılıçlar ile Metropolit Aktaş yumurta tokuşturdu. Vali Kılıçlar, daha sonra ilçeden ayrıldı.