Miknatis orta saha..

ISTANBUL - Asker özellikli oyunculardan kurulacak orta saha, Isviçre saatinin bas düsmani olan miknatislar gibi rakibe yapisacak ve onlarin tehlikeli silahlarini devre disi birakacak.

Isviçre karsisindaki kötü oyunun en önemli nedeninin orta sahadaki yetersiz direnç oldugu tespit edilirken, rakibin etkili kontrataklarla kalemize gelmesi de, orta sahayi rahatsiz edilmeden geçmesine baglandi. Fatih Terim’in Sükrü Saracoglu’ndaki maçta öncelikle bu bölgede önlemler alacagi ve rakibin silahlarini susturacak formül üzerinde durdugu ögrenildi. Bunun için de Terim’in öncelikle orta sahayi ‘asker’ oyunculardan olusturmak için planlar yaptigi belirtildi.

11’DE 5 YENI FUTBOLCU
Tecrübeli teknik adam, oyuncularindan rakibin yüzünü kendilerine dönmemesini, dönse bile kontrollü pas imkani bulamamasini isteyecek. Pres altinda Isviçreli oyuncularin çok hata yaptigini tespit eden Terim, rakibin ugrayacagi sok top kayiplari ile dengesinin bozulmasini ve bu sirada golleri bulmayi bekliyor. Bu plan içinde Milli Takim’in en az bes yeni isimle sahaya çikmasi da söz konusu. Isviçre saatinin bas düsmani ‘miknatislar’ gibi, rakibe yapisacak, onlari zorlayacak oyuncularla isi 90 dakikada bitirmek için bütün sartlarin zorlanacagi takimda, cezalari biten Emre ve Hamit’in yani sira Ergün, Halil ve Okan’in da 11’de baslamasi söz konusu.

NEFES ALDIRMAK YOK
Rakibin kalabalik bir sekilde sahasinda kalacagini düsünerek, özellikle maç baslar baslamaz müthis bir baski ile golü bulana kadar maçi zorlamak, rövans planinin olmazsa, olmazi olacak. Her sey ilk golü bulduktan sonra, Isviçre takiminin yasayacagi panikten yararlanmak üzerine gelisiyor. Bu noktada etkili kontratak yememek için, orta saha oyuncularina büyük görev düsecek. Defansin ileri çiktigi dakikalarda, organize paslar yapamadan ileriye kontrolsüz uzun toplarla çikmalari için rakibin sürekli rahatsiz oynamasi gerekiyor. Bu nedenle orta sahadaki ‘askerlerin’ hem kart görmeden, hem yardimlasmali, hem de gereginde taktik faullerle oynamasi gerekecek.