‘Mikro ekonomik göstergelerin düzeltilme zamanı geldi’

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu mikro ekonominin düzeltilmesi zamanının geldiğini söyledi.

Eskişehir Sanayi ve Ticaret odalarının daveti üzerine Eskişehir’e gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Vali Kadir Çalışıcı’yı da makamında ziyaret etti. Burada soruları yanıtlayan Hisarcıklıoğlu, hükümeti meslek odalarının yanında görmekten memnun olduklarını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üç yıl üst üste meslek odaları ile bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunduğunu hatırlatarak, “Bu, Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez gerçekleşti. Başbakanımız bakanlarıyla birlikte üç yıl üst üste özel sektörün sorunlarını dinlemek amacıyla odalar birliğinin çatısı altında bir araya geldi. Onlar sorunlarımızı dinledi, biz de tüm sorunlarımızı ilettik. Katılımcı demokrasiye güzel bir örnek teşkil etti. Kararlar alınırken yukardan oldu bittiye getirilerek değil, sivil toplum örgütleri ve meslek örgütleriyle görüş alış-verişi içerisinde alınmasını bir şans olarak değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Makro ekonomik göstergelerde düzelmelerin olduğunu ve bunu kimsenin inkar edemeyeceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, artık mikro ekonomik göstergelerin de düzeltilmesi zamanının geldiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Makro ekonomi düzelmeden mikro ekonomi düzelmez. Makro düzeyde göstergeler düzeldi ve sıra mikro ekonomiye geldi. Bu konuda adımların atılması lazım. Bu konuda önümüzde en önemli üç sorun var; istihdam üzerindeki ağır yük, yüksek enerji maliyetleri ve yüksek vergi uygulamaları. Bu sorunlara karşı bir an evvel yapısal düzenlemeler yapılmazsa önümüzde sıkıntı var demektir.” dedi.

Girişimcilere de seslenen Hisarcıklıoğlu, yapısal değişikliklerin yanı sıra yatırımcıların, işverenlerin ve yerel idarecilerin birlikte hareket etmelerinin de son derece önemli olduğuna işaret etti. Birlik olmadığı zaman yasal düzenlemelerin yeteri kadar işe yaramayacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Birlik olup kendimizi ateşlememiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.