Milas’ta firar eden er bir kişiyi öldürdü

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Hava Meydan Komutanlığı'ndan silahıyla birlikte firar eden İ.A. (21) isimli erin, tartıştığı balıkçıyı öldürdüğü iddia edildi.

Kaymakam Doğan, “Firari asker, dün öğlen yapılan sayımlarda bulunamayınca bölgede arama çalışması başlatılmış. Asker, dün gece Avşar köyündeki balıkçı Cavit Bilen’in (60) evine gelmiş. Ev sahibiyle tartıştıktan sonra silahla vurmuş. Olayın bu kısmı tam olarak aydınlatılamadı fakat muhtemelen eve bir şey istemeye gelmiş. Vurduğu şahsın eşini de silahla tehdit edip darp etmiş. İ.A.’nın dalgınlığından yararlanan Bilen’in eşi. evden kaçıp köylülerin yardımıyla jandarmadan yardım istedi. Firari asker sabaha karşı yakalandı.” dedi.

Köyde bir balık çiftliğinde çalıştığı öğrenilen Cavit Bilen’i 3 el ateş ederek öldürdüğü iddia edilen İ.A., daha sonra Bilen’in cep telefonuyla 112 Acil Servis’ten yardım istedi. Bilen’in kan kaybından ölmesini önlemek için ilk müdahaleyi yaptığı öğrenilen İ.A., cep telefonunu da alarak evden ayrıldı. Bölgede firari eri yakalamak için operasyon düzenlendi.

Olayın yaşandığı evin çevresinde önlem alan timler, eve girdiklerinde Cavit Bilen’in cesediyle karşılaştı. Firari eri yakalamak için başlatılan arazi aramasına Muğla Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat timleri katıldı. Arama çalışmalarında polis panzerleri de kullanıldı. Zanlı İ.A., polis ve jandarma tarafından kurulan barikatları aşarak kaçtı. Jandarma ekipleri, Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bölgede barikatlar oluşturulmasını istedi. İhbar üzerine Milas İlçe Emniyet Müdürü Selami Kandemir, telsiz anonsuyla ilçenin giriş ve çıkışlarında barikat kurularak zanlının yakalanması talimatını verdi. İlçe merkezinde devriye gezen polis ekipleri, firari İ.A.’yı Sakarya İlköğretim Okulu’na girmeye çalışırken yakaladı.

Zanlı İ.A.’nın ilk sorgusu Milas Cumhuriyet Başsavcısı Erkan Okan ve İlçe Emniyet Müdürü Selami Kandemir tarafından yapıldı. İ.A.’nın ifadesinde silahını bir kamyonetin altına bağladığını söylemesi üzerine yapılan aramada silah, bir petrol istasyonunun otoparkındaki 20 EF 940 plakalı kamyonun altına bağlanmış halde bulundu.

İ.A. ve silah, jandarma ekiplerine teslim edildi. Askeri yetkililer, sağlık kontrolu Milas Devlet Hastanesi’nde yapılan İ.A.’nın herhangi bir hastalığı olmadığını ve askerliğinin bitmesine iki ay kaldığını açıkladı.