‘Miletimiz sorunların üstesinden gelir’

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Eğer bir millette azim ve kararlılık varsa, her zaman sorunların üstesinden gelinir." dedi.

Çelik, Mustafa Kemal Atatürk’ün silahla elde edilen zaferlerin ancak eğitimle sürdürülebileceğini bildiğini, bunun için de savaşın ardından Maarif Kongresi’nin toplanmasını sağladığına işaret ederek, bağımsızlığı silahlı kuvvetler temin edeceğini ve geleceğin eğitimle sağlanacağını ifade etti.

Çelik, her ülkenin geçmişinde sıkıntılar yaşadığına dikkati çekerek, “Eğer bir millette azim ve kararlılık, birlik ve beraberlik varsa her zaman sorunların üstesinden gelinir” dedi.

Okullarda tarih derslerinin ”sadece hikaye olsun” diye anlatılmadığını ifade eden Çelik, geçmişte yaşanan yanlışlıklara tekrar düşülmemesi ve iyi şeylerin günümüze taşınması için tarih derslerinin verildiğini anlattı. ”Hayallerimizi, hatıralarımızın önüne geçireceğiz” diyen Çelik, ”Geçmişimize körü körüne bağlanmamalıyız. Geçmişimizi karalamak da bize bir şey kazandırmaz. Geçmişimiz hatıralarımız, bugünümüz gerçeklerimiz, geleceğimiz ise hayallerimizdir. Küreselleşen dünyada değerlerimize sahip çıkarak, dünyayla bütünleşmek zorundayız” şeklinde konuştu.

“2005-2006 DÖNEMİNDE ÇEŞİTLİ NEDENLERLE OKULA GİDEMEYEN 175 BİN KIZ ÇOCUĞU OKULA KAZANDIRILDI”

Çelik, Türkiye’nin 73 milyon nüfusuyla dünyanın en büyük 17. ülkesi konumunda bulunduğunu kaydetti. 2005-2006 eğitim ve öğretim döneminde çeşitli nedenlerden dolayı okula gidemeyen 175 bin kız çocuğunun okula kazandırıldığını belirten Çelik, dönem

başında 112 öğrenci yurdunun hizmete açıldığını bildirdi. Şimdiye kadar 71 bin yeni dersliğin hizmete açıldığını, dönem sonunda yeni derslik

sayısının 85 bine ulaştırılacağını anlatan bakan Çelik, gelecek dönemde 8 yıllık eğitim veren okulların tamamına müstakil bilgisayar laboratuvarı kurulacağını söyledi.

Hüseyin Çelik, Türkiye’nin AB’ye girmesiyle egemenliğini yitireceğine ilişkin yanlış propaganda yapıldığını belirterek, ”AB’ye giren 25 ülkenin hangisi egemenliğini yitirdi?” diye sordu.

Dünya çocuklarına da mesaj veren Çelik, ”Barışa, kardeşliğe, hoşgörüye, bir arada yaşamaya çalışın, bunun tadını çıkarın. Yeryüzünde kuvvetlerin haklı olduğu bir düzeni değil, haklının kuvvetli olduğu bir düzeni özlüyoruz” dedi.

Çelik’in konuşmasından Türkiye Öğrenci Meclis toplantısı başladı. Geçici başkanlık heyetinin oluşmasının ardından Meclis üyesi öğrenciler yemin etti. Türkiye Öğrenci Meclisi’nin öğleden sonraki oturumunda okullardaki madde bağımlılığı, okullardaki şiddet ve eğitim sorunlarını ele alacak.