‘Militan demokrasi’ sözü

Eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, ortaya attığı ‘militan demokrasi’ kavramı konusunda ilk eleştiriyi halefi Sabih Kanadoğlu’ndan aldığını, eşinin bile kendisine karşı çıktığını söyledi.

Emekli başsavcı, Refah Partisi’ni kapatmak için çalışmalara başladığında evde eşine bile bilgi vermediğini kaydetti.Sabih Kanadoğlu, Aksiyon dergisinin 585. sayısına verdiği röportajda “Militan demokrasi olmaz. Niye olmaz? Militan sözcüğünün anlamı farklı. Demokrasi ile militan olmayı bağdaştıramazsınız.” demişti. Savaş ise İşçi Partisi yanlısı Ulusal Kanal televizyonunda ‘Vural Savaş ile Başbaşa’ adlı programında Kanadoğlu’nun ifadelerine tepki gösterdi. Savaş, 1997’de Refah Partisi’ni kapatma davası açtığından itibaren tepkiler aldığının altını çizerek şunları söyledi: “Derhal televizyonlara çıktılar. Mesela Uğur Alacakaptan Kanal 7’ye… ‘Demokrasilerde parti mi kapatılır?’ diye başladılar. Parti kapatmalar dahil başsavcılığımızın Cumhuriyetimiz’i korumak için yaptığı her eylemi eleştirmeye başladılar. Onun üzerine bugüne kadar 14 baskı yapan ‘İrtica ve Demokrasiye Karşı Militan Demokrasi, kitabımı yazdım.”

Kitabı ilk yazdığında herkesin ‘militan demokrasi’ kavramını kullandığı için bir endişe duyduğunu vurgulayan Savaş, bir süredir İP yanlısı Aydınlık dergisinde de köşe yazmaya başladı. Savaş, 28 Şubat süreciyle ilgili ise ilginç bilgiler verdi. RP’nin kapatılmasıyla ilgili çalışmalara başladığında kimseye haber vermediğini anlatan Savaş, “Evde dosyayı hazırlarken eşim kitap yazdığımı sanıyormuş. Bitirdikten sonra ona söyledim.” dedi. Savaş, iki kez siyasi yasaklı hale getirdiği eski Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’a övgüler yağdırmıştı. Milli Gazete’de iki yıl önce röportajı yayınlanan Savaş, Erbakan’ın anti-emperyalist bir tutum sergilediğini belirterek, “Samimi olduğuna inanıyorum.” demişti.

Kanadoğlu, Aksiyon’a konuştu: Militan demokrasi olmaz

Savaş’tan sonra göreve gelen eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Aksiyon dergisinde yer alan “Militan demokrasiye yer veriyorsunuz ama ‘mücadeleci demokrasi’ deyimini tercih ediyorsunuz. Neden, özgürlükçü-liberal demokrasi değil?” şeklinde soruya şu cevabı vermişti: “Militan demokrasi olmaz. Niye olmaz? Militan sözcüğünün anlamı farklı. Demokrasi ile militan olmayı bağdaştıramazsınız. O iki sözcük, yan yana gelmez. Çünkü militan, düşünmeden körü körüne bağlı olduğu ideolojiyi takip eden kişidir. ‘Mücadeleci demokrasi’den kastımız bu. Demokrasi, siyasi partiler, yürütme, yasama hatta yargı tarafından da birçok tehlikeyle karşı karşıya bırakılabilir. Demokrasi, cumhuriyetin ana kuruluş felsefesini, temel niteliklerini koruyacak mekanizmalarını, hukuk araçlarını mutlaka sağlamalı ve onları hayata geçirmeli. Üniter yapı ve laikliğin korunması için savunma mekanizmasına ihtiyaç var. Liberal-özgürlükçü demokraside de özgürlükler sınırsız değildir. Sınırsızlık düşüncesi çok tehlikeli bir düşünce.”