Militanının Adana’daki cenazesinde olaylar çıktı

Muş'ta öldürülen PKK terör örgütü militanının Adana'daki cenazesinde olaylar çıktı.

Geçtiğimiz günlerde Muş’un Şenyayla kırsalında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK terör örgütü militanı İdris Sinet (28) Adana’ya getirildi.

Dağlıoğlu Mahallesi’ndeki Hz. Musa Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrasında Küçükoba Mezarlığı’na defin edilmek üzere bir kamyonete konulan Sinet’in cenazesi, Yenibey, Barbaros Gülpınar Mahalleleri’nden taşındı.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı cenazede yol boyunca “Şehit namırın, Dişe diş, kana kan, seninleyiz Öcalan” şeklinde sloganlar atan kalabalık, PKK terör örgütünün bayraklarını açtı.

Örgüt bayrağına sarılan militanın cenazesi, Dağlıoğlu Polis Karakolu civarına getirildiğinde yaklaşık 500 çevik kuvvet polisi yolu çevreledi. Panzer ve akrep gibi araçlarla yol boyu grupla yürüyen polis, sık sık terör örgütü lehine slogan atan ve bayrak açan kişileri uyardı.

Uyarılara rağmen bölücü sloganlar atmayı sürdüren topluluk, Gülbahçesi Caddesi’nin sonlarında polisle çatıştı.

Büyük bir bölümü çocuk ve gençlerden oluşan bir grup, polise taşlı sopalı çatışmaya girdi. Saldırı üzerine, bir anda ortalık savaş alanına döndü. Çevik Kuvvet Polisi, çok sayıda örgüt sempatizanı gözaltına alındı.

Müdahale sırasında ara sokaklara kaçan kişilere, birer gazı sıkıldı. Polis, zaman zaman güç kullanmak zorunda kaldı. Kimi polisler ise hafif şekilde yaralandı. Olaylar sonrasında kalabalık, eylemini sürdürdü.

PKK terör örgütü militanının cenazesi Küçükoba Mezarlığı’nda toprağa verildi. Bu arada biber gazından gazetecilerde etkilendi.