Millet AKP’yi kendi çaresizliğinden mi iktidar yaptı?

Ağar, ''Millet sizi kendi vicdanlarından, kendi sofralarından, kendi çaresizliğinden iktidar yaptı" dedi.

DP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ”Millet sizi kendi vicdanlarından, kendi sofralarından, kendi çaresizliğinden iktidar yaptı. Siz milletin yanında duracağınıza, gittiniz zengin sofralarında yanaşma olmayı tercih ettiniz” dedi.
Ağar, partisince Ordu’da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Anadolu’da gittikleri her yerde büyük ilgi gördüklerini söyledi. İstanbul Çağlayan’da düzenledikleri mitingin bazı çevreler tarafından küçük gösterilmek istendiğini ifade eden Ağar, ”Milletin gösterdiğini hiç kimse milletin gözü önünden saklayamaz. Tarihin en şahane, yürekten gelen İstanbul mitingi yapıldı. Hükümetin emrindeki birileri onu vesikalık fotoğraf gibi göstermek istedi” diye konuştu.

Milletin parasıyla, milletin gücüyle eline kuvvet geçirenlerin bunu şahsi iktidarları için kullanamayacaklarını belirten Ağar, şöyle konuştu: ”Her gün gazetelerde bir bakanın, bir parti yöneticisinin, bir başkanın yakınları ya belediye ihalelerinin altından çıkıyor ya da devlet ihalelerinin altından çıkıyor. Siyaset yoluyla zenginleşmenin hesabı nasıl sorulacaksa, herkes görecek. Hesap sormak ciddi bir iştir. Hesap sorabilmek için hesap sorulacak durumda olunmaması lazım. Benim söylediklerim birilerinin atıp tuttuğuna
benzemez. Mazlum, mağdur geçiniyorsunuz, temiz geçiniyorsunuz ama bir bakıyoruz ki İstanbul bilboard ihalelerin altından aileniz çıkıyor, utanmıyor musunuz? Evde otururken birden bire dayısı, emmisi birden bir şey olup, bedava müteahhitlik yok. Bedavadan milletin hakkını alarak kendiniz müteahhitlik yapamazsınız. Gideceksiniz adalet, serbest rekabet içinde kimin hakkıysa o alacak.”

Konuşmasında DYP ve ANAVATAN’ın birleşme sürecine de değinen Ağar, ”Siyasetin kendi sıkıntıları olur. Bugün olmadı, yarın olur. Meydanda, seçimde, listelerde her yerde beraberiz” dedi.

AK Parti’nin hesap soracakları vaadiyle iktidara geldiğini anlatan Ağar,
konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Hemşehrim git, bu milletin parasını pulunu haramda harcayanlardan hesap sor. Biz devleti soymadık, ihale dağıtmadık. Biz kalkıp boğazda rüşvet karşılığı kaçak yapılar yapılırken Kasımpaşa’da gidip milletin sığındığı çatıları yıkmadık. Biz her şeyin doğrusunu, düzgününü, iyisini yapmaya gayret ettik. Devletin bir staj yeri olmadığını hep söyleyerek geldik. Millet size bir şans tanıdı. Bu şansın adı hükümet olmak oldu. Tanıdığı şans 4.5 seneyi geçti. Hep işin kurnazlık tarafına gittiniz. Yoksulu, dar gelirliyi, orta halliyi düşünen siyasetin sahibi olamadınız. Millet sizi kendi vicdanlarından, kendi sofralarından, kendi çaresizliğinden iktidar yaptı. Siz milletin yanında duracağınıza, gittiniz zengin sofralarında yanaşma olmayı tercih ettiniz.”

FINDIK

Fındık konusunun Demokrat Parti’nin temel meselelerinden birisi olduğunu kaydeden Ağar, bu yılki rekoltenin 450 bin ton civarında olduğunu anımsatarak, fındığa içte ve dışta yaklaşık 550 bin ton talep olduğunu söyledi. Bu yıl fiyat belirlemeye gerek olmadığını savunan Ağar, ”Kendi haline bile bıraksan 1-2 ay içinde fiyat 7-8 YTL’ye yükselecek. İddia ediyorum. Yarın iktidar olduğumuzda stoktaki fındığın satılmayacağına dair Bakanlar Kurulu kararnamesi çıkardığımız anda hava değişecek. Fiyat 8 YTL’ye çıkacak” dedi.

Fındığın stratejik bir ürün olduğunu belirten Ağar, ”Fındığın anayasasını milletle beraber yazacağız. Karadenizli ile birlikte yazacağız, uygulayacağız” diye konuştu.

TERÖR

Terörle mücadele konusuna da değinen Ağar, meydanlarda bağırarak, ip atıp, ip tutarak terörle mücadele olamayacağını ifade etti. Türkiye’nin iki genel meselesi bulunduğunu anlatan Ağar, ”Bunlardan bir tanesi şudur; Bu topraklarda doğan, büyüyen, yaşayan bir insanın eline silah alarak kendi askerine ve polisine silah çeker hale getirilmemesi lazım. Buna mani olmayı başaracak bir siyaset lazım. İkinci mesele, bu memleketin mübarek camilerinin musalla taşlarına şehit cenazeleri getirmeyecek dirayette hükümet lazım. İşte siyasetteki varlığımızın sebebi budur” diye konuştu.

”Bu ülkenin bütünlüğüne silahla gelen, bu ülkenin beraberliğinin üstüne silahla gelen, silahla gider” diyen Ağar, onun için Türkiye’nin yeniden güçlü, kararlı, büyük, bir yandan da devletin büyüklüğüne, şefkatine, gücüne sığınmak isteyenlerin de önünü açan bir kerim devlet olması gerektiğini bildirdi. Dar gelirli kesime yapılan gıda ve kömür yardımlarına değinen Ağar, ”Devlet bütçesini parti bütçesi gibi kullanıyorsunuz. Yazıklar olsun size. Seçime bir hafta kala para ödüyorsunuz. Bu millet bu kadar saf değil” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI

Ağar, cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili olarak da şunları söyledi: ”Gelip bize aday teklif etmediniz. Bizimle gelip bu konularda konuşmadınız. (Adayımız budur, bunu alıp istediğiniz gibi oy verin, bizim istediğimiz gibi…) Niye? Biz parti değil miyiz? Bizim itibarımız yok mu? Biz sizin yedek akçeniz miyiz? Bu ne demokrasi ne de bir dini meseledir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü de eleştiren Ağar, ”Biriniz Başbakan, diğeri Dışişleri Bakanı. Türk tarihinde olmadık bir şey oldu. Başına çuval geçirilen asker değil, ikinizin başına geçti. Onu çıkarmayı da Allah bize nasip edecek. Türkiye sınırlarının dışında Türk bayrakları yırtılırken, ikinizin de ağzından kelime çıkmadı. Ermeni soykırım tasarıları birbiri ardına otomatikleşti. Bir tanesinin gücü yetmedi. Kıbrıs’ta da içine düştüğünüz durum ortada” diye konuştu.