‘Milletin 2 yakası bir araya gelecek’

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, AK Parti olarak 2007 yılı bütçesini denk bütçe yapacaklarını ve yıllar sonra milletin 2 yakasının bir araya geleceğini söyledi.

Türkiye 2002 Kasım ayında 100 lira vergi toplayıp, 103 lira faiz ödediğini belirten Şahin,”Ama şimdi100 lira vergi topluyor 40 lirasını faize ödüyor. Geri kalanı milletin sorunlarını çözmek için kullanıyor.” dedi.

Bakan Şahin, “3.5 yıl önce bütçemiz 45 katrilyon lira açık verdi. Bu açığı kapatmak için yüksek faizle borçlanmak zorundaydı. 2005 yılında bütçe açığı 9 katrilyona indi. Şimdi AK Parti iktidarı olarak bir şeyi hazırlanıyoruz. İnşallah 2007 bütçesini denk bütçe olarak yapacağız ve yıllar sonra bu ülkenin iki yakası bir araya gelecek.” diye konuştu.

Türkiye 41 ay öncesine göre daha demokratik bir ülke olduğunu vurgulayan Şahin, Türkiye’nin artık sistematik işkence uygulanan bir ülke olmadığın belirtti.

AK Parti iktidarı ile Türkiye’nin temel hak ve özgürlükler bakımından daha önde olan bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Şahin, “AK Parti 41 ay önce iktidar olmadan olağan üstü dönemlerin ünlü Devlet Güvenlik Mahkemeleri var mıy dı ? Şimdi var mı ?. Yok çünkü Türkiye normalleşiyor. 41 ay önce Milli Güvenlik Sekreteri sivil miy di ?. Değildi ama şimdi sivil. Çünkü Türkiye demokratikleşiyor. Çağdaş demokratik standartları yakalamak açısından 3 yılı aşkın bir süre içerisinde önemli bir mesafe aldı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin denetim raporunda Türkiye Dünya da en sistematik şekilde işkence yapılan ülkeler arasındaydı. Ama artık Türkiye bu listeden çıktı. Türkiye artık işkence uygulanan bir ülke değildir cümlesi o rapora girdi.” şeklinde konuştu.