Milletin uyanışı başladı

Bir gün herkes yaşlanır

Gençlere de seslenen Erdoğan, “Bugün anne babasını huzur evine bırakanlar yarın da kendilerinin bırakılacağını unutmasınlar” dedi.

İSTANBUL- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, iktidara geldikleri günden bu yana vatandaşın kronikleşen sağlık problemlerini çözmek için reform niteliğinde adımlar attıklarını söyledi. Vatandaşların devlete olan güvenlerini yeniden tazelemek adına geçen 3.5 yıl içinde çok büyük gayretler sarf ettiklerini anlatan Erdoğan, “Ümidini kesmeye başlayan halkımıza bu güveni yeniden tesis ettik” dedi. Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile birlikte dün ‘’Sağlıkta Dönüşüm Programı’’ kapsamında İstanbul’da yaptırılan 50 sağlık tesisi ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yeni Cerrahi Bölümü Ek binasınının toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin büyük dönüşüm ve değişim gerçekleştirmek üzere, her alanda kronikleşmiş meseleleri çözme kararlılığıyla yoluna devam ettiğini söyledi.

Devlete güven arttı
Erdoğan, yapılan hizmetlerle vatandaşın devlete olan güveninin güçlendiğini belirterek, ‘’Bunların hepsi insanımızın acil meselesidir, hayati ihtiyacıdır. İşte 1985’te başlayan ve geldiğimizde sadece kaba inşaat olarak duran gördüğünüz bu yapıya başladık. Burada vali, belediye başkanı, başhekimimiz, yüklenici firma, el ele vermek suretiyle adeta gönül seferberliği içinde bu eseri, modern, çağdaş bir şekilde bitirdik. Sizler yaşadınız, biliyorsunuz. Yıllarca devlet, bu millete eğitim, sağlık, güvenlik ve adalet gibi hizmetleri götürmekte hep zorluklar yaşamıştır. Devlet ile millet arasındaki sevgi ve saygı bağı zayıflamış, insanlarımız yöneticilerinden adeta ümidini kesmeye başlamıştı. Bu güveni yeniden tesis etmek, vatandaşların devlete olan güvenlerini yeniden tazelemek adına geçen 3.5 yıl içinde çok büyük gayretler sarf ettik. Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine 81 vilayette bu adımları attık. İnşallah çok yakında bu milletin yüreği tamamen ferahlayacak, eli genişleyecek ve bu ülkenin bütün ocakları şenlenecektir. Çünkü uyanış başlamış, diriliş bunun arkasından gelecek. Bizi izlemeye devam edin’’ dedi.
İktidara geldikleri günden bu yana başta sağlık olmak üzere büyük bir zihniyet devrimine imza attıklarına ifade eden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Devraldığımız Türkiye, bırakın vatandaşına sağlık hizmeti vermeyi, kendi bünyesindeki hastalıkları tedavi edemeyen biçare hasta durumundaydı. O dönem SSK hastanelerine gidildiğinde 6 ay sonrasına yatak için gün veriliyordu. Öbür tarafta ise devlet hastanesindeki yatakların yüzde 35’i boş bekliyordu. Vatandaşlarımız SSK hastanelerinin eczanelerinde kuyrukta bekliyor, reçetede yazan 5 ilaçtan 4’ünü alamıyordu. Hastaneleri birleştireceğimiz söylediğimizde ise buna karşı çıkanlar oldu, bunun imkansız olduğunu söyleyenler oldu. Biz dersimize iyi çalıştık. Hastaneleri birleştirdik. ‘Olmaz’ diyenler olabileceğini gördüler.”
Şimdiki hedeflerinin Sosyal Güvenlik Kanunu’nu çıkarmak olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ancak muhalefet engelliyor. Er veya geç çıkaracağız. İstiyoruz ki sosyal güvenlikte tek çatı olsun. Bu ülkede Bağ- Kur’lu, SSK’lı, emekli olmasın. Tek güvenlik çatısı… Bu ayrımcılığın ortadan kalkmasını istiyoruz. Çünkü çalışırken SSK’lı itibarda, memur maalesef geride. Emekli olduğu zaman ise memur itibarda, SSK’lı geride. Burada bir adaletsizlik var. Öyleyse bunu tekdüze hale getirelim ki adalet olsun. Ölçü; insan, insanın mutluluğu olsun” diye konuştu. Muhalefetin kendilerine değil Türkiye’nin büyük değişimine muhalefet ettiklerini anlatan Erdoğan şöyle devam etti: “Ama milletimiz bunlara itibar etmiyor. Yapılacak olan, istikrar ve güven ortamını korumak, Türkiye’nin hızını kesmeye çalışan gayretkeşlere asla itibar etmemektir.’’

Haseki İstanbul’un yüzakı
Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise 2002 yılında İ stanbul’daki sağlık kuruluşlarımızda tedavi edilen hasta sayısı 1 milyon 10 bin kişi iken 2005 yılında bunu 33 milyona çıkardıklarını söyledi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Dr. Haldun Ertürk de, açılışı yapılan ek bina ile birlikte İstanbul’un cihaz teknolojisi açısından en donanımlı sterilizasyon ünitesine kavuştuğunu söyledi.

> Birgün herkes yaşlanır
Başbakan Erdoğan dün Grand Cevahir Otel’de düzenlenen “1. Orta Doğu Yaşlanma Kongresi”ne eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı. Yaşlılarla tek tek ilgilenen Erdoğan “Bugün anne babasını huzurevine bırakanlar yarın da kendilerinin bırakılacağını unutmasınlar” diye gençleri uyardı. Türk Geriatri Vakfı tarafından düzenlenen kongrede Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Orta Doğu Yaşlanma Kongresi Başkanı Abdurrezzak Aebiad ile yerli ve yabancı kongre üyeleri de hazır bulundu. Erdoğan, yalnızlığa terkedilmiş ya da huzurevlerine bırakılmış insanların çoğunluğunun üst gelir grubunda olduğuna dikkat çekerek, “Bugünün geçleri de yarın yaşlanacak. İşte bugünün gençleri yaşlıların haleti ruhiyesini o zaman çok daha iyi anlayacaklar. Ama önemli olan bu aşamaya gelmeden yaşlılarımıza layıkıyla sahip çıkmakdır” diye konuştu. Kongrede konuşan Akdağ ise, “Bizim ana hedefimiz, yaşlı nüfusu ailelerinden kopararak bir başka yerde ikamet ettirmek, hayatlarının son dönemlerini burada geçirtmek olmamalı” dedi. Gelişmiş ülkelerde toplam nüfusun yüze 15’ini, Türkiye’de ise yüzde 6’sını yaşlıların oluşturduğunu ifade eden Akdağ, yaşlı bakımından söz edildiğinde özellikle gelişmiş ülkelerde yaşlıların, Türkiye’de huzurevi olarak nitelendirilen benzeri kurumlarda misafir edilmesi yönünde ciddi çaba içinde bulunulduğunu dile getirerek, Türkiye’de ise yaşlıların aileleriyle yaşamayı tercih ettiğine dikkat çekti. Türkiye ve Orta Doğu’da bu konudaki durumun Batı’ya hiç benzemediğini anlatan Akdağ, bu konuda örnekler verdi. 12 milyon nüfusu olan İstanbul’da bile bu husustaki ihtiyacın çok yüksek olmadığını ifade eden Akdağ, Türkiye ve Orta Doğu’daki bu kültüre çok sıkı şekilde sahip çıkılması gerektiğini söyledi. “1. Orta Doğu Yaşlanma Kongresi” 3 gün sürecek.

> “Doktorluk ulvi bir meslektir”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte dün akşam Myshowland’da düzenlenen Tıp Bayramı Gecesi’ne katıldı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da katıldığı gecede bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, sözlerine doktorların tıp bayramını kutlayarak başladı. Erdoğan, ölüm korkusu yüzünden doğuya gitmekten çekinen doktorlara seslenerek, “Gerçekten ulvi bir görevi yerine getiriyorsunuz. Ama unutmayalım ki hepimiz bir gün öleceğiz. Önemli olan geride bir hoş seda bırakmaktır” dedi. Başbakan Erdoğan gece, sağlık hizmetlerine katkıda bulunan hayırsever iş adamları Ali Tacir, Dina Topbaş Şakir, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, İstanbul 112 Acil Hekimleri adına Türkay Esin ve başarılı doktorlara plaket verdi.

> İstanbul’da yaptırılan 50 sağlık tesisinin açılışı 5 ayrı noktadan canlı bağlantılarla gerçekleştirildi. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapımı tamamlanan bölümünün açılışı ise Başbakan Erdoğan, Sağlık Bakanı Akdağ, AK Parti İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu, Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Hastane Başhekimi Doç. Dr. Haldun Ertürk tarafından gerçekleştirildi.