Milletvekili adayı olmayan Geylani BDP’nin yeni genel başkanı

Selahattin Demirtaş'ın bağımsız adaylık için istifa etmesiyle boşalan BDP Genel Başkanlığı'na Hakkari Milletvekili Hamit Geylani getirildi.

Selahattin Demirtaş’ın bağımsız adaylık için istifa etmesiyle boşalan BDP Genel Başkanlığı’na Hakkari Milletvekili Hamit Geylani getirildi. Geylani, BDP tarafından 12 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmemişti.
BDP’nin Diyarbakır’da yapılan Parti Meclisi toplantısında alınan kararlar yazılı bir açıklama ile duyuruldu. Toplantıda süreç ve siyasal gelişmelerin değerlendirildiği belirtilen açıklamada, “YSK’nın hukuksuz ve keyfi kararı, halkımızın, demokratik kamuoyunun haklı ve görkemli demokratik tepkisiyle geçersiz hale getirilmiştir. Bu, son tahlilde olumlu bir sonuç olsa da, buna neden olan anti demokratik yasa ve anayasa hükümleri varlığını korumakta ve demokratik siyasetin önünü tıkamaya devam etmektedir.” denildi.
Açıklamada, bağımsız milletvekili adayı olmak için istifa eden genel başkan, parti meclisi ve MYK üyelerinin yerine de seçim yapıldığı belirtildi. BDP genel başkanlığına Hamit Geylani, boşalan MYK üyeliklerine de Ömer Ağın, Büşra Ersanlı, Osman Ergin, Yıldız Aktaş, Hüseyin Dağ, Özlem Yanat ve Yüksel Mutlu seçildi.