Milletvekili Özçelik Burdurlu meslektaslarinin özelliklerini anlatti

BURDUR - AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Burdur'da görev yapan tüm milletvekillerinin kayitlarini çikardi.

Arastirma yapmanin kendisine zevk verdigini söyleyen Özçelik, “Tarihimizi bilmek, gelecegimizi sekillendirme ile esdegerdir.” dedi.
Türkiye’nin en genis kapsamli sehir sempozyumu Burdur’da yapiliyor. Toplam 186 kisinin sözlü sunu yaptigi sempozyuma AK Parti Burdur Milletvekili ve Meclis Baskanlik Divani Üyesi Bayram Özçelik de katildi. Milletvekili, ‘Geçmisten günümüze Burdur milletvekilleri ve yaptiklari hizmetler’ konulu sunuyu Il Halk Kütüphanesi konferans salonunda yapti. Sunuyu izlemeye Vali Can Direkçi, Belediye Baskani Sebahattin Akkaya, Sanatçi Sümer Ezgü, eski dönem milletvekillerinden Ahmet Sayin ve yaklasik 100 kadar Burdurlu katildi.

Meclis kütüphanesi ve kayitlardan bir çok milletvekilinin bilgilerine ulastigini aktaran Özçelik, bunlari kitaplastiracagini açikladi. Sehre kendisinden önce hizmet verenleri tanimanin güzel bir duygu oldugunu bildiren Milletvekili Özçelik, “Geçmisi bilmek, insanlari gelecege hazirlar. Bu yüzden böyle bir arastirma yapmayi düsündüm. Bazi eksiklikler var ama zamanla onlari da tamamlayacagima eminim.” dedi.

Bayram Özçelik’in arastirmasina göre, cumhuriyetin kurulmasindan sonra kurulan 59 hükümetin ortalama çalisma süresi 1 yil 4 ay. Özçelik, “Bu durum siyasi istikrarin ne kadar kisa süreli oldugunu da göstermektedir.” diyerek AK Parti hükümetinin görev süresini tam olarak yapacagini ifade etti.

TBMM açildiktan sonra Burdur’da milletvekilligi yapan ilk kisi Istiklal Marsi’nin yazari Mehmet Akif Ersoy. Bu yüzden yeni kurulacak olan üniversiteye Sair’in adi verilecek. Ikinci dönem milletvekilleri ise 4 kisi. Burdur’da 22 dönem boyunca toplam 71 milletvekili görev yapti. Bunlar arasinda en fazla görev yapan kisi ise, 7 kez seçilen Fethi Çelikbas oldu. Özçelik milletvekillerini göreve geldikleri yerlere göre bile ayirdi. Ayrica vekillerden bakan olanlari, ilginç hayat hikayesi olanlari, cumhurbaskanligina aday olanlari, yargilanan ve ceza alanlari, savasa katilanlari ayri ayri açikladi. Milletvekilleri yaptiklari mesleklere göre de siniflandiran Özçelik, 8 kisi ile hukukçularin önde oldugunu bildirdi. Özçelik sunudan sonra sorulari cevapladi. Arsivini daha da genisleteceginin altini çizen Özçelik, tarihe karsi vefa borcunu ödemek için mutlaka kayitlari derleyecegini sözlerine ekledi.