Milletvekili Şeker: Çocuğum devletin verdiği eğitimle bir yere gelemiyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershaneleri ve etüt merkezlerini kapatma hazırlığı kamuoyunda büyük tepki alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dershaneleri ve etüt merkezlerini kapatma hazırlığı kamuoyunda büyük tepki alıyor. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, dershanelerin doğu ile batı arasında fırsat eşitliği sunduğunu belirterek, dershanelerin toplumun bir gerçeği olduğunu, kapatılamayacağını söyledi.

Devletin verdiği eğitim ile öğrencilerin bir yere gelemediğini belirten CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, hükümetin dershaneleri kapatması durumunda devletin hata yapacağını ifade etti. Şeker, “Ben çocuğumu özel okula gönderiyorum. Çünkü devletin verdiği eğitim ile çocuğum bir yere gelemiyor. Vatandaş dershaneye neden gönderiyor. Çünkü devletin okulundan memnun olmadığı için gönderiyor. Vatandaş devletin okulundan memnun olmadığı için çocuğunu ekmeğinden, aşından keserek dershaneye gönderiyor. Hükümet bunda yanlış yapıyor. Dershane, Doğu ile Batı arasında bir fırsat eşitliğidir. Benim çocuğum Gaziantep’te okuyor, Robert Koleji’ne giden bir öğrenci ile aynı sınava giriyor. Ek ders almadan ya da dershaneye gitmeden nasıl yapacak bunu?” dedi.

“ANKARA’DA OTURARAK GERÇEĞİ GÖREMEYEN İNSANLAR VAR”

Şeker, şunları kaydetti: “Gaziantep’te sınava giren sayısı neredeyse 20 binin üzerinde. Şimdi öyle bir yarışın içerisinde insanları kaderleri ile baş başa bırakamazsınız. Bu, şeye benziyor, niye özel hastane kurdunuz gibi. Devlet hastaneleri çok iyi olsa, insan özel hastaneye niye gitsin. Ben doktorum, yıllarca özel hastanede doktorluk yaptım. Hasta gelip bin lira fark vererek ameliyatını özelde yaptırıyor. Siz kendi hastanenizi mükemmel yapın, insanlar da özele gitmesinler. Yani dershaneler bu toplumun bir gerçeği. Ankara’da oturarak gerçeği göremeyen insanlar var. Dershane, özel okullar ve etüt merkezlerinde kötü bir şeyler okutulmuyor ki. Çocuklara eroin, esrar içirtmiyorlar, eğitimlerine katkıda bulunuyorlar. Niye bu insanlar düşman gibi görülüyor, anlamak mümkün değil.”

“DERSHANELERİN AÇIK KALMASINI HALK İSTİYOR”

Dershaneleri kapatmalarının mümkün olmayacağını belirten Şeker, halkın istediği bir şeyin karşısında hiç bir iktidarın duramayacağını ifade ederek, “Dershaneleri sadece CHP, MHP açık kalsın istemiyor, halk istiyor.” diye ifade etti. Dershanelerin kapatılması durumunda sadece zenginin çocuğunun üniversitelere gideceğini, bunun da eşitsizliği ortaya çıkaracağına dikkat çeken Şeker, “Eğer dershaneleri kapatırsanız elinize ne geçecek. Sadece zenginin çocuğu mu üniversiteye kayıt yaptıracak. Fakir insanın çocuğu üniversiteye gitmesin mi? Dershanede emek veren eğitimcisinden temizlikçisine kadar sonuçta oralar bir ekmek kapısı, bir istihdam kapısı. Kapattığınız zaman bu insanlar ne olacak. Merdiven altı eğitim başlayacak.” diye konuştu.

CHP Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ ise eğitimin bir bütün olarak ele alınması gerektiğini vurgulayarak, “Ben konuya eğitim açısından bakmak istiyorum. Eğitimi bir bütün olarak ele alıp, masaya yatırmak, aksayan yönleri varsa düzeltmek, alınması gereken önlemler varsa almak gerekir. Eğitimi bir bütün olarak değerlendirmek lazım. Eğitimde uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda eğitim sistemi düzeltilmelidir. Eğitimimizin çağdaş normlara göre şekillendirilmesini, politik kaygılardan uzak bir şekilde düzenlenmesi gerekir.” şeklinde konuştu.