Milletvekilleri ABD’li heyeti eleştirdi

TBMM'de Türk milletvekilleriyle bir araya gelen ABD'li senatörler, terör örgütü PKK konusunda Türkiye'nin endişelerini ve hassasiyetini paylaştıklarını ifade etti.

Toplantının basına kapalı yapılan kısmına Türk milletvekillerinin eleştirileri damgasını vurdu. CHP İstanbul Milletvekili Onur Öymen, sorunlu bölgeler olarak görülen Irak ve Afganistan’a laik Türkiye modelinin yerleştirilmesini istedi. CHP’li Öymen, 11 Eylül saldırılarından sonra terörle mücadelede ABD’nin ön önemli destekçisinin Türkiye olmasına karşın, ABD’nin PKK konusunda Türkiye’ye gerekli desteği verdiğini söyledi.

AK Parti Adana Milletvekili Recep Garip ise Türkiye’de “Dağdan gelip bağdakini kovmak” şeklinde bir söz bulunduğunu belirterek, ABD’nin Irak’taki varlığının bu sözü hatırlattığını kaydetti. Recep Garip, terörle mücadelenin etkin bir şekilde yapılabilmesi için büyük devletlerin bir terör listesi çıkarıp bunu deklare etmesi gerektiğini kaydetti. Recep Garip, Irak savaşı için, “Savaş romantik bir film değildir ama siz bunu romantik bir film gibi sunuyorsunuz” diye konuştu.

ABD’nin PKK konusunda samimi davranmasını isteyen AK Parti Aksaray Milletvekili Ramazan Toprak, Saddam’ın iktidarda olduğu dönemde PKK’nin Saddam tarafından desteklendiğinin söylendiğini ancak, Saddam iktidardan gitmesine rağmen PKK’nin eylemlerini sürdürdüğünü söyledi.

ABD Senato heyeti başkanı John Warner, ABD ordusunun Irak’tan çıkması halinde iç savaş çıkacağını şu an bir iç savaş yaşanmadığını belirterek, “Şu aşamada Irak’tan çıkmayız” diye konuştu. Warner, PKK terör örgütüne karşı mücadele ettiklerini ve Türkiye’nin kaygılarını anladıklarını ifade ederek, ”Endişelerinizi, tereddütlerinizi paylaşıyoruz, uyarılarınızı dikkate alıyoruz” diye konuştu.